Двустранна феморална херния без непроходимост или гангрена МКБ K41.2
Двустранна феморална херния e излизане на коремни органи през двата феморални канала, покрити с париетален перитонеум.
Бедрените хернии са сравнително редки, само малък процент от всички хернии, двустранна феморална херния без непроходимост или гангрена се срещат изключително рядко.
Етиологични фактори и причини, от които зависи дали ще се формира бедрена херния или не са:
Конституционни фактори - по-голямото разстояние между бедрената вена и tuberculum pubicum предразполага към формиране на бедрени хернии;
Анатомичните особености от разстоянието между lig. inguinle и lig. Cooperi са от още по-голямо значение за образуването на бедрената херния;
Дегенеративни промени на f. transwersalis, lig. inguinale tr. и iliopubicus.
Клинична картина на двустранна феморална херния без непроходимост или гангрена
Дълго време тези хернии могат да протичат без симптомно и болните даже и да не знаят, че ги имат. Оплакванията, които могат да се появят са болка в областта на хернията подутина с окръглена форма, с малки размери и покрити с кожа. Подутината се намира под ингвиналния канал. Феморалната херния лесно се прибира при легнало положение. По-рядко могат да се появят и внезапни, остри болки както при заклещване, но те са краткотрайни и отминават бързо.
Диагноза на двустранна феморална херния без непроходимост или гангрена
Диагнозата обикновено е лесна и се поставя още от огледа. Тъй като херниите са малки понякога могат да могат да останат неразпознати.
Лечение на двустранна феморална херния без непроходимост или гангрена
Консервативно лечение не се препоръчва поради невъзможността бандажа да прилегне добре върху отвора на хернията и може да доведе до по-големи поражения. По-често се прилага оперативно лечение Заклещването на феморалните хернии се случва по-често и протича по-бурно затова се препоръчва оперативно лечение.
Коментари към Двустранна феморална херния без непроходимост или гангрена МКБ K41.2