Фистула на апендикса МКБ K38.3
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Остър апендицит е едно от най-често срещаните заболявания, при които пациентите търсят лекарска помощ, последвана от оперативно лечение. Лечението на апендицит с апендектомия е много често срещано в хирургическата практика. Едно от изключително редките усложнения, които се наблюдават при пациенти с апендицит е образуването на ентерокутанна фистула. Самият апендицит, когато е нелекуван често води до сериозни усложнения, които в някои случаи могат да бъдат животозастрашаващи.
Настъпващите усложнения се увеличават значително, когато апендиксът е перфорирал или гангренозен с периапендицит (възпаление на околните тъкани). Самата фистула се дефинира като патологична комуникация между две епителизирани повърхности.
Причини
Етиологията на фистула на апендикса не е напълно изяснена. В основата му се посочват патофизиологичните промени, които се наблюдават при остър апендицит. Фистулите, които могат да се образуват свързват апендикса с други кухи коремни органи или кожата.
Патофизиология
Апендикуларната фистула е рядко усложнение на остър апендицит, но пък апендицитът е най-честата причини за образуване на фистули. При перфорация на апендикса и гангренозно възпаление, честотата на септичните усложнения достига 30% и включва рана инфекция, интра - абдоминален абсцес, образуване на фистули, и локализиран или дифузен перитонит.
Различни видове фистули на апендикса са:
- апендикоинтестинална - комуникацията е между апендикса и тънкото черво
- апендикодуоденална - фистула между апендикса и дуоденума
- апендикойейюнална - фистулата е между апендикса и йеюнума
- апендикоколична - фистулата е между апендикса и колона
- апендикокутанна фистула - спонтанна перфорация на апендикса към коремната стена или кожата
- апендиковезикална - фистула между апендикса и пикочния мехур
Симптоми
Клиничната картина зависи от това кой орган е засегнат. При външните фистули или фистулите между апендикса и кожата се вижда рана в илеоцекалната област, от която може да изтича чревно съдържимо и гной. Кожата около раната е мацерирана.
От вътрешните фистули най-честите са между апендикса и пикочния мехур. Те са по-чести при мъжете, тъй като при жените между апендикса и пикочния мехур се намира матката и аднексите, където е по вероятно да се получи фистула. Клинично те се изявяват с хронични инфекции на пикочните пътища. Диарията е чест симптом, тъй като е възможен рефлукса на урина към колона.
Болката в дясна долна коремна половина, макар и тъпа е постоянна. Температурата може да се поддържа субфебрилна. Обикновено фистулите водят до перитонит, който дава мускулна защита.
Диагноза
Диагностицирането на фистула на апендикса, за разлика от другите болести на апендикса, може да стане преди извършването на апендектомията. Тук образните изследвания могат евентуално да докажат наличието на фистули предоперативно. Един от начините за визуализирането на фистулите се прилага иригография - рентгеново изследване на дебелото черво, при което се използва бариева каша за контрастно вещество.
Друго образно изследване е контраст-усилената компютърна томография (скенер на корем). Скенерът дава възможност да се визуализират самите фистули и кои други органи и структури обхващат.
Лечение
Лечението на фистула на апендикса е само и единствено оперативно. Когато специалистите подозират наличието на фистули, много често подхождат с отворена хирургия. При самата операция се извършва апендектомия (отстраняване на апендикса) заедно с премахване на патологичните комуникации между органите.
Друг оперативен метод е лапароскопската апендектомия, която вече е широко разпространена в световен мащаб. При нея се наблюдава значително по-бързо възстановяване на пациентите след операция, както и по-малки кожни белези.
Прогноза
Прогнозата на фистула на апендикса е благоприятна. Почти всички пациенти, подложени на оперативно лечение, се възстановят напълно в рамките на няколко седмици. При навременно диагностициране, заедно с оперативно лечение, рисковете от усложнения са минимални. При такива пациенти с остра коремна болка е важно бързото взимане на решения, които се оказват животоспасяващи.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://jamanetwork.com/journals/jamasurgery/article-abstract/549860
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ans.15805
https://www.hindawi.com/journals/cris/2017/6135251/
https://www.researchgate.net/publication/275347081_APPENDICULAR_FISTULA_UNUSUAL_PRESENTATIONS
Коментари към Фистула на апендикса МКБ K38.3