Одонтоклазия МКБ K02.4
Какво е одонтоклазия?
Одонтоклазия е нетипична форма на зъбен кариес. Това е състояние, характеризиращо се лезия, която преобладава по лабиалната повърхност на предните максиларните зъби.
Кариесът представлява разпадане на зъбите поради киселини, произвеждани от бактерии. Кухините могат да бъдат различни цветове от жълто до черно. Симптомите включват болка и затруднено хранене. Усложненията са свързани с възпаление на тъканта около зъба, загубата му и образуване на инфекция или абсцес.
Одонтоклазия включва:
- Детска меланодентия;
- Меланодонтоклазия.
Зъбите при детската меланодентия са с черно-кафяв пигмент, като коренът е със запазена жизненост. Това най-вероятно се дължи на метаболитни нарушения при децата през първата година от живота. Меланодонтия засяга само млечните зъби.
Видове одонтоклазия
Одонтоклазия или зъбен камък спада към твърдите отлагания на зъбите. Клинично се различават два вида зъбен камък.
Слюнчен зъбен камък
Слюнченият зъбен камък се разполага над венеца, предимно по лингвалната страна на долните резци и букалната на горните кътници, т.е. около дуктусите (каналите) на слюнчените жлези. Среща се също по останалите зъби, но в по-малки количества.
Одонтоклазия може да се образува от йонизираните соли на слюнката – предимно от киселия калциев карбонат, киселия калциев фосфат и трикалциевия карбонофосфат, които се утаяват по повърхността на зъбите в присъствието на въздуха и някои органични съставки от излющени епителни клетки и микроорганизми.
Утаеният по зъбите слюнчен филм, е съставен от 23 % органични съставки — микроби, епителни клетки, секрети, кръвни клетки, серумен фибрин и от 77 % неорганични соли — калциеви и магнезиеви фосфати и карбонати, железен и силициев окис и др.
Слюнченият зъбен камък е наслоен гирляндовидно в шийката на зъбите, по самия ръб на венеца, поради което освен въздействието му върху зъба той е също постоянен дразнител за устната лигавица. В резултат на това, лигавицата около тези наслойки рядко е нормална. Тя е най-често катарално възпалена или атрофична и при по-продължителни дразнения, зъбите се оголват.
Серумен зъбен камък
Серумният камък е с по-твърда консистенция, не се натрупва в големи количества и е наслоен предимно в околозъбните гънки, под венеца, поради което се нарича субгингивален. По вид представлява твърди тъмни ленти, здраво споени с корена на зъба.
Получава се от солите на тъканните ексудати при възпалени венци. Субгингивалната одонтоклазия се състои предимно от оксалатни, уратни, железни и силициеви утайки от серума на кръвта. Той е твърде често явление също при повишена базална пермеабилност (пропускливост), вследствие обменни и кръвни заболявания.
Лечение на одонтоклазия
Почистването на зъбния камък е наложителна хигиенна намеса, извършва се от стоматолога. Почистването на зъбите се провежда в три последователни фази: отстраняване на слюнчения камък, почистване на под венечните пространства в шийката на зъба и полиране на зъбите.
За отстраняването на над венечния камък се използват специално пригодените за тази цел инструменти, които са лопатовидно и клиновидно извити за по-лесно обхващане на зъбите от всичките страни. Зъбите се почистват последователно на групи, отначало лявата и дясната половина на горната челюст и след това в същия ред и долната челюст.
Отстраняването на под венечния камък става с друга форма на инструменти. Те са обикновено с малки остриета и с различни извивки за удобство при работа под венеца.
Полирането на зъбите се извършва със специалните гуми, четки и паста от йод и глицерин. В края на процедурата на пациента се препоръчва спазването на подходящ хигиенен режим.
Библиография
https://www.sciencedirect.com/sdfe/pdf/download/eid/1-s2.0-S1048636427460059/first-page-pdf
Коментари към Одонтоклазия МКБ K02.4