Кариес на цимента МКБ K02.2
Какво е цимент на зъба?
Това е тънък светло жълт слой от костна тъкан, който покрива корените на зъбите. Основната му функция е да закрепи зъбите в зъбните гнезда в пародонта, като се прикрепи към пародонталния лигамент.
Циментът е съставен от приблизително 55% органичен материал и 45% неорганичен материал, главно калциеви соли. Циментът се образува непрекъснато, за да компенсира загубата на тъкан, поради износване и да позволи прикрепването на нови влакна от пародонталния лигамент към повърхността на корена.
Как се появява кариесът?
Устната кухина е дом на много различни видове бактерии, които са в баланс. При консумация на напитки и храна бактериите се натрупват и образуват плака върху зъбите.
Плаката се образува най-лесно там, където няма гладка повърхност и може да бъде открита най-често в пукнатини, около пломби или друга стоматологични интервенции, между зъбите и близо до линията на венците.
Бактериите в плаката се хранят с въглехидрати и нишесте от храните, които се приемат и като страничен продукт се произвеждат киселини, които от своя страна атакуват емайла върху зъбите, водейки до деминерализация.
Кариесът се класифицира в три стадия
- Начален стадий — Киселините започват да разтварят минералите в твърдия емайлов слой, който покрива зъбите, създавайки щети под повърхността на зъбите. Ако се идентифицира рано и се предприеме лечение за деминерализация, на този етап кариесът може да се предотврати.
- Умерен стадий — Тъй като киселината продължава да ерозира зъбите, се образуват вдлъбнатини в повърхността на емайла, които след това бързо нарастват и могат да започнат да проникват в дълбочина и да увредят дентиновия слой отдолу. Този етап е особено рисков за откритите корени на зъбите, тъй като те са покрити в тънък външен слой (не емайл) и поради това са по-податливи на разпад.
- Напреднал стадий — Когато външните слоеве на зъбите са повредени, киселината може да проникне в по-мекия дентинов слой на зъба. Докато дентинът и емайлът се разпадат, се създава видима кухина. Ако не се лекува правилно, гниенето на дентина продължава да се влошава и достига във вътрешния слой на зъба, който съдържа нервни влакна и може да доведе до силна болка.
Симптоми
Ранните стадии на кариес често са безболезнени и могат да бъдат идентифицирани само чрез редовни стоматологични прегледи. Ако пациента изпитва болка или чувствителност при дъвчене или консумация на горещи, студени или сладки храни и напитки, трябва да потърси зъболекар.
Ако кариесът е в напреднал стадий и не се лекува правилно, гниенето на дентина ще продължи да се влошава. В крайна сметка се достига до вътрешния слой на зъба, който съдържа нервни влакна. На този етап пациентите се оплакват от силна болка и след това може да се наложи инвазивно лечение, като лечение на кореновия канал.
Лечение на кариес на цимента
Редовните прегледи могат да открият кухини и други зъбни проблеми, преди да доведат до обезпокоителни симптоми и по-сериозни проблеми. Колкото по-рано се потърси помощ от стоматолог, толкова по-големи са шансовете да се предотврати разрушаването на зъбите.
Опциите за лечение включват:
- Пломби — това е най-често използваният вариант за лечение, когато деминерализацията е преминало отвъд началния етап. Пломбите са изработени от различни материали, като композитни смоли с естествения цвят на зъбите, порцелан или зъбна амалгама.
- Коронки — при по-напреднали кариеси или отслабени зъби, се използват коронки. Покритие, което замества цялата естествена корона на зъба. Короните могат да бъдат изработени от злато, порцелан, смола или други материали.
- Кореново лечение — когато гниенето достигне до вътрешната част на зъба (пулпа). Това е лечение за коригиране и спасяване на силно повреден зъб, вместо да се отстрани. Отстранява се болната зъбна пулпа. Понякога лекарствата се поставят в кореновия канал, за да се излекува инфекцията. Тогава пулпата се заменя с пълнеж.
- Екстракция на зъби — някои зъби, че не могат да бъдат възстановени и трябва да бъдат отстранени. Екстракцията на зъба може да остави празнина, която позволява на останалите зъби да се местят. Начин да се замести липсващия зъб е поставянето на мост или изкуствен зъб.
Предотвратяване появата на зъбен кариес
- Спазване на правилна орална хигиена — миене на зъбите 2 пъти дневно, почистване на междузъбните пространства.
- Минимизиране количеството на продуцираната киселина от бактериите, като се намали честотата на консумация на захарни и нишестени храни.
- Повишаване защитните сили на зъбите си, като се използва флуорирана паста за зъби, за да подпомогне укрепването и реминерализирането на емайла на зъбите.
- Редовни профилактични прегледи при зъболекар.
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cavities/diagnosis-treatment/drc-20352898
https://www.dentalcare.com/en-us/professional-education/ce-courses/ce370/cementum
https://www.acffglobal.org/for-patients/what-is-caries/
Коментари към Кариес на цимента МКБ K02.2