Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Други болести на дихателната система Други респираторни нарушения Болести на медиастинума, некласифицирани другаде

Болести на медиастинума, некласифицирани другаде МКБ J98.5

от 07 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Болести на медиастинума, некласифицирани другаде МКБ J98.5 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

› Въведение

› Честота

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза

› Диференциална диагноза

› Лечение 

› Усложнения

› Прогноза

Въведение

Медиастинумът е пространство, локализирано в гръдния кош, ограничено от париеталната плевра и диафрагмата. В него се намирати преминават жизненоважни структури като сърце, аорта, хранопровод, трахея, главни бронхи, диафрагмален нерв (nervus phrenicus), блуждаещите нерви (nervus vagus) и гръдния канал (ductus thoracicus). Медиастинит се дефинира като остро или хронично възпаление на медиастинума. Въпреки че е сравнително рядко срещан, той трябва да бъде включен в диференциалната диагноза на всяко възпалително-инфекциозно заболяване на гръдния кош поради жизненоважните структури, които са локализирани в самия медиастинум. Много често инфекциите са животозастрашаващи и изискват незабавно лечение.

Етиологията на болести на медиастинума, некласифицирани другаде е многофакторна. Сред някои от видовете медиастинит са постоперативен, низходящ некротизиращ и фиброзиращ. В днешно време най-често срещаният е постоперативният медиастинит, следван от низходящ, при който инфекцията се разпространява от друго огнище в шийната област. Тези два типа обикновено протичат остро и клиниката е с фулминантно развитие.

Болести на медиастинума, некласифицирани другаде включват също хроничният медиастинит, протичащ като бавно прогресираща фиброза на средостението, предимно в горната и долната му част. Освен фиброза при хроничен медиастинит се наблюдават също херния и ретракция на средостението. Двата пола са засегнати по равно, като най-често заболяването се диагностицира в четвъртото десетилетие.

Честота

Точната честота и разпространение на медиастинит не са известни. Въпреки това, известно е, че следоперативен медиастинит има относително ниска честота, варираща от 0,3% до 5%. По-високите нива на заболеваемост са свързани с операции за сърдечна трансплантация, коронарен артериален байпас и клапно ендопротезиране. Низходящият медиастинит включва близо 70% от доказаните случаи, но в последното десетилетие се наблюдава намаляване на заболеваемостта поради напредъка на диагностичните методи и антибиотичното лечение.

Острият медиастинит е необичаен и се свързва с по-висока честота на заболеваемост и значителна смъртност. Рисковите фактори за медиастинит включват захарен диабет и имуносупресия, в допълнение към фактори, които могат да допринесат за увеличаване на следоперативните усложнения, като напреднала възраст, затлъстяване и тютюнопушене.

Причини

В зависимост от своето протичане като остър или хроничен медиастинит, се различават различни причини за заболяването.

Остър медиастинит

Сред най-честите причини за остър медиастинит са:

  • Перфорация на хранопровода - представлява форма на директно замърсяване на медиастинума и контаминацията с различни бактериални агенти, които са част от нормалната флора на стомашно-чревния тракт. Самата перфорация може да възникне от повръщане, инцидентна травма от процедура или операция, външна травма, поглъщане на корозивни вещества, злокачествено новообразувание и др.
  • Инфекция - вторичната инфекция на медиастинума е може би най-често срещаната причина за остър медиастинит. Първичното огнище на инфекциозния процес най-често е шията. Първоизточникът може да бъде кожна инфекция на шията, травматично увреждане или хирургични процедури на шията.
  • Низходящ некротизиращ медиастинит - описан е за първи път през 1938г. Като остра инфекция, той се различава от другите видове медиастинити, защото не произлиза от структури на самия медиастинум. Наименованието подсказва, че инфекцията произхожда от първично място в главата или шията и се е спуснала през фасциалните пространства в медиастинума.
  • Антракс - макар и изключително рядко в развитите страни, остър медиастинит може да бъде причинен от вдишване на бактериални спори на антраксния бацил. В белите дробове спорите могат да се разпространят по лимфните пътища до медиастиналните лимфни възли, където зрелите бактерии отделят екзотоксини, насърчаващи оток и тъканна некроза. Отличителна черта на заболяването е разширен медиастинум, визуализиран на рентгенова снимка на гръдния кош.

Хроничен медиастинит

Има два вида фиброзиращ медиастинит: грануломатозен и негрануломатозен. Грануломатозният медиастинит се дължи на грануломатозен процес на медиастиналните лимфни възли, водещ до фиброза и хронични абсцеси в медиастинума. Най-честите причини са хистоплазмоза и туберкулозна инфекция. Негрануломатозният фиброзиращ медиастинит се причинява от идиопатична реакция към лекарства и лъчева терапия. Автоимунното заболяване болест на Бехчет също може да бъде причина за хроничен медиастинит. Проучване за бактериалните причинители на инфекциите установява, че повечето от тях се дължат на множество бактериални агенти (полимикробни инфекции). По-често се откриват грам-положителни бактерии и значително по-рядко грам-отрицателни.

Патофизиология

Различни бактериални агенти или атипични микроорганизми могат да доведат до възпалението на някоя от структурите на медиастинума, който се проявява с компресия, кървене, системен сепсис или комбинация от тях. Произходът на самата инфекция след отворени сърдечни операции не е известен при повечето пациенти. Неадекватният медиастинален дренаж в операционната може да допринесе за развитието на по-дълбока гръдна инфекция. Собствената кожна флора на пациента и бактериите в локалната хирургична среда също са възможни източници на инфекция. Тъй като известно бактериално замърсяване на хирургически рани е неизбежно, рисковите фактори на гостоприемника вероятно са критични за насърчаване на активна инфекция.

Симптоми

Симптоми при медиастинит

Симптомите при болести на медиастинума, некласифицирани другаде зависят основно от засегнатите органи и структури са засегнати. Те могат да бъдат причинени от свиване на дихателните пътища, нарушения в кръвообращението, стеснение на хранопровода и др. Освен това, клиниката се определя и от това коя част от самия медиастинум е засегнат (преден, среден, заден). Сред най-честите симптоми на заболяването са:

  • Треска
  • Втрисане
  • Учестен пулс
  • Учестено дишане
  • Болка зад гръдната кост
  • Непродуктивна кашлица
  • Чувство на задух

Диагноза

Рентгенови промени при медиастинит

Диагностицирането на медиастинит се базира основно за различни образни методи, които се използват рутинно в медицинската практика. Такива образни методи са:

  • Рентгенография на бял дроб - находките обикновено са неспецифични и се припокриват с други патологии, включващи медиастинума. Констатациите могат да включват медиастинално разширяване и аномалия на дясната паратрахеална ивица. Допълнителни характеристики, които биха могли да показват перфорация на хранопровода включват пневмомедиастинум и подкожен емфизем.
  • Компютърна томография (КТ) - едни от основните доказателства за медиастинално възпаление включват локорегионална лимфаденопатия, множество колекции на медиастинална течност, оток на тъканите и структурите на медиастинума. Важно е да се отбележи, че след скорошна сърдечна операция се очаква ниво на възпалителна промяна, течност и кръвоизлив до две седмици след самата оперативна намеса.

Диференциална диагноза

При лечението на медиастинит трябва да се имат предвид няколко други заболявания в диференциалната диагноза. Сред някои от тях са:

  • Остър миокарден инфаркт
  • Белодробна емболия
  • Пневмоторакс
  • Аортна дисекация
  • Локализирана инфекция на глава и шия
  • Туморна формация на гръдния кош

Лечение

Остър медиастинит е сериозно и потенциално животозастрашаващо състояние със значителна смъртност. Ранната диагноза, антибиотичната терапия и хирургичният дренаж са от съществено значение за контрола на инфекцията. Дренирането на колекцията на течност в медиастинума обикновено се извършва под ехографски контрол, като се внимава с органите и структурите, чието засягане може да бъде фатално. Микробиологичният анализ на течни проби е важен за насочване към правилна антибиотична терапия. В повечето случаи се прилага комбинация от няколко антибиотика,за да се покрие целия бактериален спектър.

Усложнения

Тъй като медиастинумът се състои от много жизненоважни органи и структури, има редица усложнения, които изискват бърза намеса. Усложненията могат да включват:

  • Перикардит
  • Пневмония
  • Сепсис
  • Тежко кървене и кръвохрак
  • Дясностранна сърдечна недостатъчност
  • Мултиорганна недостатъчност

Прогноза

Развитието на болести на медиастинума, некласифицирани другаде драстично увеличава смъртността. Едно проучване показва, че следоперативно шансът на пациента да има летален изход е два пъти по-висок, когато се развие медиастинит. Вътреболничната смъртност от медиастинит след стернотомия варира от 1,1% до 19%. Някои проучвания съобщават, че смъртността може да достигне и по-висок процент.

Медиастинит също значително удължава болничния престой. Пациентите с постоперативен медиастинит остават в болница шест до седем пъти по-дълго.

Изображения: freepik.com

4.0/5 3 оценки

Симптоми и признаци при Болести на медиастинума, некласифицирани другаде МКБ J98.5

  • Повишена телесна температура
  • Затруднено дишане
  • Недостиг на въздух
  • Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
  • Болка в гръдната област
  • Втрисане
Всички

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Mediastinitis
https://medlineplus.gov/ency/article/000081.htm
https://emedicine.medscape.com/article/425308-overview
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559266/
https://radiopaedia.org/articles/mediastinitis

Коментари към Болести на медиастинума, некласифицирани другаде МКБ J98.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болести на медиастинума, некласифицирани другаде МКБ J98.5
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 15:48
    Коментирайте "Болести на медиастинума, некласифицирани другаде МКБ J98.5"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 69 дни, 19 часа и 31 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 100 дни, 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 53 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 53 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival