Други бактериални пневмонии МКБ J15.8
Пневмонията представлява остро инфекциозно заболяване, което засяга белите дробове. Инфекцията може да бъде с двустранно засягане на белите дробове, но в повечето случаи е едностранно. Множество бактериални микроорганизми могат да индуцират пневмония. Те причиняват локално възпаление, което води до задръжката на гной и секрети в алвеолите (основните структури на белите дробове, осъществяващи газообмена).
Друга бактериална пневмония може да засяга хора от всички възрастови групи. Различните причинители имат изразен афинитет към инфектиране на определени групи индивиди. Имунокомпрометираните представляват група от хора с повишен риск от инфекция и развитие на някое от усложненията на заболяването.
Бактериалната пневмония протича като остро настъпило респираторно заболяване с характерните симптоми. Тежестта на заболяването може да варира, като основно се определя от общото състояние на пациента и етиологичния причинител.
Честота
В САЩ острите инфекции на долните дихателни пътища причиняват повече заболявания и смърт, отколкото всяко друго инфекциозно заболяване. Годишно пневмонията засяга повече от три милиона души.
Благоприятни фактори за разпространението на заболяването са предхождащи инфекции на горните дихателни пътища, както и студените месеци от годината, в които често се наблюдават вирусни епидемии. Предхождаща инфекция води до отслабване на имунитета, което се отразява в неспособността за справяне с патогенни причинители.
Честотата на бактериалната пневмония е по-висока при мъжете, отколкото при жените, което няма никакво влияние върху протичането на заболяването. Освен това хора в напредналата възраст имат по-голям риск от инфекция поради прогресивното отслабване на имунната система. При лица на възраст над 65 години, пневмонията е една от водещите причини за смърт.
Рискови групи болни и състояния, при които се наблюдава по-висок шанс от заболяване са:
- ХИВ-позитивни
- Вроден имунен дефицит
- Тютюнопушене
- Придружаващи хронични заболявания като диабет
- Хронични респираторни заболявания (ХОББ)
Причина
Основно друга бактериална пневмония се разделя на такава придобита в обществото или следствие на вътреболнична инфекция.Различни бактериални микроорганизми, както грам-положителни, така и грам-отрицателни, могат да са потенциални причинители на инфекция.
Типични причинители на пневмония
- Streptococcus pneumoniae
- Haemophilus influenzae
- Pseudomonas aeruginosa
- Staphylococcus aureus
- Klebsiella pneumoniae
- Escherichia coli
Атипични причинители на пневмония
- Mycoplasma pneumoniae
- Legionella pneumophila
- Chlamydia pneumoniae
Различните видове бактерии, показват различно разпространение и причиняване на пневмонията. При някои хора тези микроорганизми могат да бъдат част от нормалната бактериална флора при човека и в моментна слабост на имунната система, могат да причинят инфекция. Когато пневмонията се среща като вътреболнична инфекция, то е сред пациенти в тежко общо състояние, най-често в интензивно отделение.
Патофизиология
Бактериите обикновено попадат в респираторния тракт при инхалиране, въпреки че могат да достигнат до белия дроб чрез кръвта (хематогенен път). Веднъж попаднали в горните дихателни пътища, бактериите предизвикват локална възпалителна реакция, която се изразява в грипоподобни оплаквания като хрема, назална конгестия няколко дни преди появата на характерните симптоми на пневмонията. Благодарение на гъстите секрети, които се образуват, бактериите инвазират белите дробове, и в частност алвеолите. Увредените пневмоцити, които са пряко засегнати от инфекцията започват секреция на различни медиатори на възпалението, което води до локален оток на тъканите. В мястото на възпалението се наблюдава струпване на левкоцити. Неутрофилите и секретите запълват алвеолите и водят до нарушение на транспортирането на кислород. Ако попаднат в системното кръвообращение, бактериите могат да се разпространят до множество органи и системи, предизвиквайки тежки усложнения.
Симптоми
Клиничната картина и протичането на инфекцията, причинена от бактериалните микроорганизми, е различна при всеки един отделен причинител. Има някои характерни особености на някои бактерии, които ги отличават от другите потенциални причинители. Въпреки това, в повечето случаи симптомите са само ориентиращи.
Повечето бактериални инфекции се предхождат от вирусна инфекция на горните дихателни пътища, което е предпоставка за разпространението към белите дробове. През инкубационния период оплакванията на болните са неспецифични и рядко лекар може да определи характера на заболяването.
Неспецифични симптоми
- Главоболие
- Отпадналост
- Липса на апетит
- Втрисане
- Фебрилитет
Специфични симптоми
Обикновено се появяват в рамките на няколко дни след като са се появили неспецифичните симптоми. Те говорят за инфекциозния процес и това, че той е засегнал белодробния паренхим. Патофизиологично бактериалната пневмония обикновено засяга цял белодробен лоб, откъдето идва и наименованието и - лобарна. В засегнатите части и структури се повишава образуването на гъст ексудат, който облитерира терминалните бронхи, както и изпълва алвеолите. Бактериите от своя страна индуцират силна възпалителна реакция, която се изразява в локален оток и зачервяване. Някои от бактериалните причинители имат склонност към организиране на инфекциозния процес като образуват белодробен абсцес (характерно за S. aureus). Други бактерии пък, водят единствено до появата на неспецифични симптоми, които могат да персистират за дълъг период от време.
- Кашлица - кашлицата при бактериалната пневмония в началните стадий може да бъде суха и спастична. След напредване на заболяването тя става влажна, съпроводена с отделянето на големи количества гъсти секрети и гной.
- Храчки - отделянето на експекторация, често с гноен характер, е присъщо за бактериалната пневмония, което обикновено я отличава от вирусната. Отделяните секрети могат да варират в зависимост от своята консистенция, количество, характер и други. При някои бактериални причинители (S. aureus) отделяните гнойни храчки водят до появата на лош дъх (foetor ex ore).
- Болки в гърдите - болката обикновено съпровожда кашлицата, и се проектира в мястото на засегнатия белодробен лоб от инфекциозния процес. Тя е остра и е по-характерна за хора в напреднала възраст. Болезненото чувство се проявява едва тогава, когато инфекцията обхване и плеврата. Преди този процес болка няма, тъй като няма болкови рецептори в белодробния паренхим.
- Задух - недостиг на въздух, появяващ се през втората фаза на дишане (при издишване). Този тип задух е характерен за заболявания на долните дихателни пътища. Обикновено се проявява при физическо усилие, като при възрастни дори може да се появи в покой. Той говори за тежко протичащо белодробно заболяване и може да доведе до остра дихателна недостатъчност.
- Цианоза - посиняването на кожата около носа и устните е характерен белег за остро протичащо респираторно заболяване, обхващащо и нарушаващо функцията на белия дроб. При респираторни заболявания, цианозата е от централен тип и при нейната поява е нужна спешна консултация с лекар. При подаване на кислород цианозата бързо изчезва.
Диагноза
Изследването на пациентите започва с физикален преглед, в който се търси генезата и вида на заболяването. Най-информативен метод за оценка на белите дробове е аускултацията. При нея в зависимост от стадия на заболяването могат да се аускултират различни шумови находки и промени в нормалното дишане. Ако след физикалния преглед лекарят има съмнение за пневмония, той ще препоръча следните изследвания:
Кръвни изследвания
Използват се за доказване на инфекциозния процес чрез завишените стойности на възпалителните маркери, както и повишени левкоцити.
Рентгенография на бял дроб
Това е изследване, което стои в основата на диагностицирането на пневмония. Благодарение на рентгенография на гръден кош може да се определи степента на увреждане на белия дроб, както и местоположението на пневмоничното огнище.
Пулсова оксиметрия
Този метод измерва кислорода в кръвта. Много често се наблюдава отклонение в референтните стойности при пневмония, тъй като тя нарушава доставката на кислород в кръвта.
Микробиологично изследване
Този метод се използва за конкретизиране на причинителя на заболяването. Взима се материал, най-често храчка или плеврален пунктат при наличие на плеврален излив. Взетият материал се подлага на специални методи за оцветяване, както и посявка в специални хранителни среди, пригодени за бактериален растеж. В рамките на няколко дни методът показва точния причинител на заболяването.
Лечение
Антибиотично лечение
Антибиотиците са единствените лекарствени средства, чиито ефект е ограничение на инфекциозния процес. Някои антибиотици имат бактериостатичен ефект, а други бактерициден. В зависимост от конкретния причинител на заболяването, се назначават различни групи антибиотици. От голямо значение е също общото състояние на пациента, както и стадия на заболяването. Антибиотици от първа линия са:
- Пеницилини - амоксицилин
- Цефалоспорини (втора и трета генерация) - цефотаксим, цефпрозил, цефтриаксон
- Макролиди - азитромицин, кларитромицин
- Хинолони - левофлоксацин, моксифлоксацин, ципрофлоксацин
Кислородолечение
Пациенти, при които се наблюдава отклонение при пулсовата оксиметрия или кръвно-газов анализ, задължително се пристъпва към лечение с кислород.
Симптоматично облекчение
За облекчаване на проявените симптоми, се използват следните групи лекарствени средства:
- НСПВС (Нестероидни противовъзпалителни средства)
- Аналгетици
- Противокашлични средства с муколитично действие
Усложнения
Важно за изхода от друга бактериална пневмония е навременното и адекватно лечение, с което се намалява шанса от развитието на някое от усложненията на заболяването. Някои от усложненията дори могат да бъдат животозастрашаващи.
- Плеврале излив
- Бронхиектазии
- Белодробен абсцес
- Дихателна недостатъчност
- Белодробна фиброза
- Гноен плеврит (емпием)
Прогноза
По принцип прогнозата на бактериалната пневмония е добра. В повечето случаи инфекциозния процес търпи обратно развитите в рамките на 10 дни. Напредналата възраст, коморбидността, дихателната недостатъчност са фактори, които силно увеличават заболеваемостта и смъртността. Важно е спазването на приемателния режим на антибиотиците, по предписание на лекаря, което също оказва голямо влияние върху изхода от заболяването.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КЛАЦИД сироп 125 мг / 5 мл 100 мл МАЙЛАН
ДУРАЦЕФ капсули 500 мг * 12 BMS
ЛЕКОКЛАР 125 mg/5 ml гранули за перорална суспензиия 60 мл
КЛАЦИД SR таблетки 500 мг * 7 МАЙЛАН
ФРОМИЛИД 500 мг филмирани таблетки * 14 KRKA
ЛЕВОФЛОКСАН таблетки 500 мг * 5
ЦИПРИНОЛ таблетки 500 мг * 10 KRKA
ФОКСЕРО таблетки 200 мг * 20 АЛКАЛОИД
МЕДОКЛАВ ФОРТЕ прах за перорална суспензия 250 мг / 62.5 мг / 5 мл 100 мл
КЛИНДАМИЦИН АБР капсули 300 мг * 16
БИСЕПТОЛ концентрат за инфузионен разтвор 80 мг/мл 16 мг/мл 5 мл * 10
ЛЕКОКЛАР таблетки 500 мг * 14
Библиография
https://www.healthline.com/health/pneumonia
https://en.wikipedia.org/wiki/Bacterial_pneumonia
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumonia/symptoms-causes/syc-20354204
https://www.emedicinehealth.com/bacterial_pneumonia/article_em.htm#what_are_bacterial_pneumonia_symptoms_and_signs
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/bacterial-pneumonia
https://emedicine.medscape.com/article/300157-overview
Коментари към Други бактериални пневмонии МКБ J15.8