Ортостатична хипотония МКБ I95.1
Пониженото артериално кръвно налягане се нарича артериална хипотония. При ортостатичната хипотония се наблюдава ниско кръвно налягане при изправяне на тялото от легнало положение. Нормално при рязко изправяне организмът реагира с повишаване на периферното съдово съпротивление - повишава се тонусът на артериолите и сърдечният дебит, благодарение на рецептори в съдовата система, чувствителни към промяна на налягането - барорецептори. По този начин се повишава сърдечната честота и нараства обема на изтласканата кръв от сърцето и кръвното налягане остава постоянно. При нарушаване на този механизъм за запазване на постоянните стойности на артериалното кръвно налягане и под действието на гравитационните сили, налягането се понижава.
Ортостатичната хипотония е обединено състояние, при което артериалното налягане рязко се снижава при изправяне, задържа се ниско няколко минути, след което при лягане се възстановява до нормални стойности. При такива пациенти, най-често деца, се установява нарушение в нервната регулация на сърдечната дейност и съдовия тонус. В зависимост от това дали е засегната нервната система, ортостатичната хипотония бива:
- първична;
-
вторична с и без засягане на нервната система.
Честотата на артериалната хипотония варира в различни възрастови периоди. Средно в детска възраст е около 1-3 %. По-често артериалната хипотония се среща при женския пол. В някои случаи при децата не се наблюдават никакви отклонения, освен ниското артериално налягане. В този случай се касае за първична артериална хипотония. В други случаи артериалната хипотония или ниското кръвно налягане е само симптом на друго заболяване. Тя се среща при сърдечни и белодробни заболявания, инфекции, интоксикации, анемии и др.
Причини за развитие на ортостатичната хипотония могат да бъдат дехидратация на организма - понижен прием на течности, повишено количество на урината, обилно изпотяване, обилно повръщане или диарии и други; декомпенсиран захарен диабет, безвкусен диабет, остра кръвозагуба, прием на диуретици, анемия и други. Много фактори също повлияват ортостатичната хипотония. Такива са генетични фактори, фактори на средата - отрицателни емоции, остър глад, хронично недохранване; хронични инфекции и интоксикации.
Клиничната картина на артериалната хипотония е разнообразна. Някои пациенти се адаптират към ниските стойности на артериалното налягане и при тях заболяването протича безсимптомно и се открива случайно при измерване на кръвното налягане. В други случаи се наблюдават симптомите главоболие, сутрешна астения, световъртеж и притъмняване пред очите, лесна умора, слабост, емоционална лабилност, повишена раздразнителност. При рязко спадане на артериалното налягане се развива хипотонична криза със симптоми като главоболие, световъртеж, изпотяване, тремор, студени крайници, прималяване и слабост. Тези кризи се провокират обикновено от продължителен престой в топли и задушни помещения. Понякога се съпровождат с припадък - колабиране. Установява се лабилен пулс и забавен сърдечен ритъм. При измерване на кръвното то е ниско.
Диагноза на заболяването ортостатична хипотония се поставя въз основа на данните от анамнезата, физикалния и инструментален преглед. Физикалният преглед показва - понижение на пулса и сърдечната честота, бледа и изпотена студена кожа и понижено артериално кръвно налягане. Инструменталните методи на изследване са ЕКГ, ехокардиография, рентгенография.
Лечението на ортостатичната хипотония е преди всичко немедикаментозно и цели укрепване на организма. То включва добър хранителен режим с много течности, витамини и тонизиращи средства - чай, кола, спортни занимания. Медикаментозните средства се използват само при наличие на силни оплаквания.
Коментари към Ортостатична хипотония МКБ I95.1