Идиопатична хипотония МКБ I95.0
Заболяване на сърдечно-съдовата система, което се изразява с намаляване на артериалното кръвно налягане под нормалните стойности за систолно и диастолно кръвно налягане, се нарича идиопатична хипотония. Заболяването се нарича още есенциална или първична хипотония. Голяма част от пациентите не знаят и съответно не се лекуват от заболяването идиопатична хипотония.
За оптимални стойности на артериалното кръвно налягане се приема - систолно по-малко от 120 mmHg (милиметра живачен стълб), а за диастолно - по-малко от 80 mmHg. Нормалните стойности на кръвното налягане са - систолно - по-малко от 130 mmHg, диастолно - по-малко от 85 mmHg. Горната нормална граница, която се допуска също за нормални стойности на артериалното кръвно налягане е 130 - 139 mmHg за систолно и 85 - 89 mmHg - за диастолно кръвно налягане.
Причината за развитие на идиопатична хипотония е неизвестна. Приема се, че различни социални и биологични фактори имат значение за появата и развитието на есенциалната хипотония. Като многофакторно обусловено заболяване идиопатичната хипотония може да се дължи на рискови фактори като генетична предразположеност, диабет, хипертрофия на сърдечните структури, сърдечно-съдови малформации, хормонални нарушения.
Клиничната картина при заболяването идиопатична хипотония се състои от симптоми като брадикардия (намаляване на сърдечната честота), световъртеж, лесна уморяемост, обща отпадналост, болки в гръдната област и други.
Диагноза на идиопатичната хипотония се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациентите или техните близки. Извършва се физикален и инструментален преглед.
Физикалният преглед се състои от оглед, палпация, перкусия и аускултация и от него могат да бъдат установени забавен пулс (под 60 удара в минута), намалени стойности на артериалното кръвно налягане, пребледняване на лицето, студена пот, изплашен израз на лицето, некоординирани движения и други. С по-богата информативна стойност са резултатите от проведените инструментални изследвания - електрокардиограма, ехокардиография. Диференциална диагноза на идиопатичната хипотония се извършва с бъбречни заболявания, протичащи с подобна симптоматика.
Приема на някои медикаменти също може да понижи артериалното кръвно налягане. Наличието на туморни неоплазми или съдови стеснения на по-главните венозни и артериални кръвоносни съдове.
Лечение на идиопатичната хипотония се провежда с помощта на медикаменти, повишаващи кръвното налягане.
Коментари към Идиопатична хипотония МКБ I95.0