Мозъчен инфаркт, причинен от тромбоза на прецеребрални артерии МКБ I63.0
Мозъчният инфаркт представлява развитие на некроза в някоя част на мозъка поради пълно прекъсване или силно намаляване на кръвотока към нея, което клинически се проявява с неврологичен или психичен ефект.
Тромбозата, у голяма част от болните, се развива през нощта по време на сън - "ляга си здрав и се събужда с парализа". Това се дължи по всяка вероятност на спадането на кръвното налягане, забавянето на кръвния ток в мозъчните съдове и на повишаване на кръвния вискозитет. Когато инсултът настъпи в будно състояние, съзнанието е непроменено. При обширен инфаркт с развитието на мозъчен едем постепенно болните стават унесени, сънливи, сопорозни. Ако състоянието не се подобри, изпадат в кома, което най-често завършва със смърт.
За разлика от мозъчния кръвоизлив кожата е бледа. Неврологичната симптоматика зависи от локализацията на инфаркта, т.е запушената артерия. Най-често са парезите и парализите, които нерядко се предшествуват и съпътствуват от парестезии, хипестезия, дисфазии (моторна сензорна, амнестична афазия), по-рядко от други разстройства на висшите корови функции (агнозии), хемианопсия, много рядко екстрапирамидни хиперкинези (хореични, атетозни).
При тромбоза на вертебралната или долно-заданата малкомозъчна артерия се развива алтерниращият синдром на Wallenberg-Захариченко; при запушване на отделни клончета могат да възникнат най-различни алтерниращи синдроми; при тромбоза на базиларната артерия т.нар. "locked in syndrome", при тромбоза на каротидната артерия - стъпалообразно, флуктуиращо начало, сетивен или двигателен Джаксън, оптико-пирамиден и/или окуло-пирамиден алтерниращ синдром.
Синдром при запушване на вертебралната артерия - подобно на исхемичния инсулт в басейна на вътрешната сънна артерия и исхемичният инсулт в басейна на вертебралната артерия често се предшества от няколко преходни разстройства на нейното кръвообращение, важен белег, на който е провокирането им от извиването на главата встрани и назад, световъртеж и т.нар. drop attacks и др. При запушване на едната вертебрална артерия могат да се получат симптоми от инфаркти в зоната на излизащите от нея артерии, както и от артериите, излизащи от хомолатералната страна на базиларната артерия, включително и на хомолатералната задна мозъчна артерия. Най-важният синдром на тромбоза на a.vertebralis е алтерниращият синдром на Wallenberg-Захариченко - ипсилатерална лицева хипалгезия, пареза на мекото небце и гласните връзки, Клод-Бернард-Хорнер, хемиатаксия и контралатерална хемихипалгезия. Този синдром се наблюдава при запушване на a.cerebelli inferior posterior. Нерядко се развива едностранна глосоплегия, булбарна пареза.
Лечението на мозъчен инфаркт, причинен от тромбоза на прецеребрални артерии, се състои в извършване на тромболиза, както и използване на инвазивни методи за отстраняване на тромба.
Коментари към Мозъчен инфаркт, причинен от тромбоза на прецеребрални артерии МКБ I63.0