Десен фасцикуларен блок МКБ I45.0
Десен фасцикуларен блок е нарушение на сърдечния ритъм и вътрекамерната проводимост. Те могат да бъдат остри и хронични, но в по-редки случаи могат да се установя и без доловима причина.
Различават се едно-, дву- и трифасцикуларен блок с различна степен на изразеност:
- при първа степен има непълно нарушение на проводимостта;
- при втора степен има интермитиране на нарушението;
- при трета степан има пълен блок.
С изключение на пълния трифасцикуларен блок, останалите не дават нарушения на ритъма и хемодинамиката.
Най-честото нарушение на вътрекамерната проводимост е десен бедрен блок (ДББ). ДББ се среща и при здрави сърца. При аускултация се установява раздвояване на първи и втори тон, поради забавената контракция на дясната камера.
Десният бифасцикуларен блок се характеризира с комбинацията на ДББ и ЛПХБ, ДББ и ЛЗХБ, алтернираща смяна на ЛББ с ДББ, алтерниращ бедрен блок с промяна във времетраенето на P-Q- интервала, бедрен блок с АV- блок първа или втора степен.
Клиничната картина на десния фасцикуларен блок се характеризира със сериозни нарушения на състоянието на пациента. Спиране на сърцето се получава в над 90% при водещи сърдечни заболявания, от тях остър миокарден инфаркт и тежка исхемия в 80%, кардиомиопатии, миокардити, хипертонична болест и клапни пороци в напредналите стадии, перикардна тампонада, белодробна емболия, централно потискане на дишането и сърдечната дейност, невромускулни заболявания и други терминални състояния.
Диагнозата на десния фасцикуларен блок се поставя въз основа на клиничните оплаквания на пациента и електрокардиограмата, показваща нарушения във възбудно-проводната система.
Лечението на десния фасцикуларен блок при тежка клинична картина се състои в следните реанимационни мерки:
- освобождаване на дихателните пътища;
- обдишване;
- индиректен сърдечен масаж;
- прилагане на медикаменти;
- ЕКГ - запис и електротерапия;
- поддържащо лечение.
Коментари към Десен фасцикуларен блок МКБ I45.0