Неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена МКБ I36.9
Сърдечно-съдово заболяване, което обхваща трикуспидалната сърдечна клапа и води до нейното увреждане с неуточнена етиология, се нарича неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена.
При 60-90% от здравите индивиди ехокардиографията по време на камерна систола разкрива лека физиологична регургитация на кръвта в дясното предсърдие, но обратният приток на кръв е малък и не намира потвърждение при рутинно клинично проучване. Патологичната регургитация с малформация на трикуспидалната клапа води до значителни нарушения на интракардиалната хемодинамика.
Най-често дисфункцията на дясната атриовентрикуларна клапа е функционална, развива се вторично поради изразена дилатация на дясната камера и пръстена на съответния клапан.
Етиопатогенеза
Причина за развитието на неревматични болести на трикуспидалната клапа е неустановена. Органичният дефицит се характеризира с груби морфологични промени в устройството на трикуспидалната клапа (уплътняване, деформация и калцификация) и се развива най-често при инфекциозен ендокардит.
Функционална недостатъчност възниква поради дисфункция на клапанния апарат (фиброзен пръстен, папиларни мускули, сухожилни нишки). Може да се развие при следните заболявания и състояния:
1. Заболявания с високо налягане в белодробната циркулация, придружени от дилатация на дясната камера и значително разтягане на фиброзния пръстен на клапана:
- митрални дефекти (обикновено митрална стеноза)
- хронично белодробно сърце
- хронична сърдечна недостатъчност от всякакъв произход
- първична белодробна хипертония
- белодробна емболия, усложнена от остро белодробно сърце
- някои вродени сърдечни дефекти
- инфаркт на миокарда на дясната камера с развитието на остра дясна камерна недостатъчност
2. Увреждане на папиларните мускули и сухожилни акорди на трикуспидалната клапа:
- тъпо нараняване на гръдния кош с разкъсване на хордата или папиларния мускул
- инфаркт на миокарда на дясната камера с увреждане на папиларния мускул
- други причини
Вродена деформация на клапана е възможна и при аномалия на Ебщайн, дефекти в атриовентрикуларния канал и други.
Регургитацията на кръв от дясната камера в дясното предсърдие бързо води до дилатация на дясното предсърдие без значителна хипертрофия. Компенсацията на дефекта се извършва като митрална недостатъчност, но компенсиращите възможности на дясното предсърдие са по-малко, в резултат на което венозната хипертония и венозната конгестия се образуват рано с отлагането на кръв в черния дроб и други органи на коремната кухина.
Трикуспидална недостатъчност с голям обем регургитация създава вълна с обратен поток, което води до систолна пулсация на югуларните вени и черен дроб. Средното налягане в кухината на дясното предсърдие се увеличава 2-3 пъти или повече.
Както при недостатъчност на митралната клапа, е възможна относителна стеноза с малък градиент на диастоличното налягане между дясното предсърдие и дясната камера (поради по-голямото съответствие с разтягане на сърдечния мускул от фиброзния пръстен). Това се проявява със слаб диастоличен шум.
Клинична картина
Клиничната картина при заболяването неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена се характеризира с това, че може да има дълъг безсимптомен период, в който пациентите да нямат оплаквания. С напредване на патологичните изменения на трикуспидалната клапа постепенно започват да се явяват и някой оплаквания като:
- слабост
- лесна уморяемост при физическо или психическо натоварване
- гадене
- повръщане
- болка или тежест в областта на дясното подребрие
- задух
- сърцебиене
Когато се формира дефект при пациент с вече съществуваща митрална стеноза, застоя в белодробната циркулация намалява и задухът отслабва, пациентът понася по-лесно хоризонтално положение.
При преглед се отбелязва изразена акроцианоза, понякога с иктеричен оттенък. При пациенти с деснокамерна недостатъчност се наблюдава "Corvisar face": подпухнало лице, жълтеникаво-бледа кожа с акроцианоза.
Вените на шията са подути, с тежка трикуспидална недостатъчност, определя се видимата пулсация на шийните вени - положителен венозен пулс.
Изследването разкрива също признаци на застойна сърдечна недостатъчност като периферен оток и хепатомегалия. В редки случаи при изследване на черен дроб можете да откриете неговата пулсация - така нареченият "чернодробен пулс" - симптом на Friedreichs.
Аускултацията се определя от систолен шум със средна интензивност, усилващ се до втори сърдечен тон и определян в основата на мечовидния израстък, отляво в долния ръб на гръдната кост. Шумът се усилва от вдъхновението (симптом на Риверо-Корвалло). Възможно отслабване на първи сърдечен тон, както и формиране на патологичен трети тон с протодиастоличен галопен ритъм.
Диагноза
Диагнозата на неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена се поставя с помощта на физикални и инструментални методи на изследване. Важни за диагнозата се и данните от снетата анамнеза от пациента.
При физикалния преглед може да се установят следните белези на заболяването:
- набъбнали шийни вени
- хепатомегалия - повишени размери на черния дроб
- отоци
От аускултацията на сърцето може да се установи патологична шумова находка.
Инструменталните методи на изследване са:
- електрокардиограма - показва признаци на хипертрофия на дясна камера: увеличена амплитуда на зъбите от комплекс QRS в съответните отвеждания в комбинация с променената крайна част на вентрикуларния комплекс (инверсия на Т вълната, намаляване на ST сегмента) в същите отвеждания, увеличаване на P вълната в отвеждания II, III и aVF.
- ехокардиография - разкрива разширяване на кухината на дясната камера, признаци на регургитация на трикуспидалната клапа.По кривите на налягане в дясното предсърдие човек може да прецени наличието и тежестта на трикуспидална недостатъчност.
- рентгенография на гръден кош - разширяване на горната куха вена, преобладаващото увеличение на дясното сърце, закръглянето на контурите им във всички проекции, увеличаването на дясното предсърдие и вентрикула във втората коса проекция.
Диагнозата се основава на признаци на венозна конгестия, положителен венозен пулс, откриване на систоличен шум с характерна топография, както и на данните от рентгенография на сърцето.
Лечение
Лечението на неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена може да бъде консервативно или оперативно. Консервативното лечение е насочено към основното заболяване или причината, довела до патологично увреждане на трикуспидалната сърдечна клапа. Развиващата се сърдечна недостатъчност се лекува с помощта на конвенционални методи. Лечението е насочено към намаляване на застоя в големия кръг на кръвообращението, намаляване на обема на изхвърляне от дясната камера и коригиране на миокардния метаболизъм и хомеостаза.
Според показанията могат да се използват:
- диуретици
- периферни вазодилататори
- бета блокери (включително карведилол)
- сърдечни гликозиди
- антикоагуланти
- метаболитни лекарства
Хирургическата интервенция на трикуспидна клапа обикновено се провежда с интервенция на други клапи, в случай че лекарственото лечение е неефективно. В случай на недостатъчност на трикуспидалната клапа, времето за извършване на хирургично лечение и оптималната техника не са окончателно определени, главно поради слабостта и несъответствието на наличните данни. Оперативното лечение на неревматични болести на трикуспидалната клапа, неуточнена се състои в поставяне на биологична протеза.
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17578-tricuspid-valve-disease
https://diseases.medelement.com/disease/%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA %D0%B0%D1%8F-%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8C- %D1%82%D1%80%D0%B5%D1%85%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%87%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BF %D0%B0%D0%BD%D0%B0-i36-1/3860
https://racvs.ru/clinic/files/2017/mitraa_and3_valve.pdf
https://ru.qwe.wiki/wiki/Valvular_heart_disease
Коментари към Неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена МКБ I36.9