Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на органите на кръвообращението Други болести на сърцето Неревматични болести на трикуспидалната клапа Неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена

Неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена МКБ I36.9

от 31 май 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена МКБ I36.9 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Сърдечно-съдово заболяване, което обхваща трикуспидалната сърдечна клапа и води до нейното увреждане с неуточнена етиология, се нарича неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена.

При 60-90% от здравите индивиди ехокардиографията по време на камерна систола разкрива лека физиологична регургитация на кръвта в дясното предсърдие, но обратният приток на кръв е малък и не намира потвърждение при рутинно клинично проучване. Патологичната регургитация с малформация на трикуспидалната клапа води до значителни нарушения на интракардиалната хемодинамика.

Най-често дисфункцията на дясната атриовентрикуларна клапа е функционална, развива се вторично поради изразена дилатация на дясната камера и пръстена на съответния клапан.

Етиопатогенеза

Причина за развитието на неревматични болести на трикуспидалната клапа е неустановена. Органичният дефицит се характеризира с груби морфологични промени в устройството на трикуспидалната клапа (уплътняване, деформация и калцификация) и се развива най-често при инфекциозен ендокардит.

Функционална недостатъчност възниква поради дисфункция на клапанния апарат (фиброзен пръстен, папиларни мускули, сухожилни нишки). Може да се развие при следните заболявания и състояния:

1. Заболявания с високо налягане в белодробната циркулация, придружени от дилатация на дясната камера и значително разтягане на фиброзния пръстен на клапана:

  • митрални дефекти (обикновено митрална стеноза)
  • хронично белодробно сърце
  • хронична сърдечна недостатъчност от всякакъв произход
  • първична белодробна хипертония
  • белодробна емболия, усложнена от остро белодробно сърце
  • някои вродени сърдечни дефекти
  • инфаркт на миокарда на дясната камера с развитието на остра дясна камерна недостатъчност

2. Увреждане на папиларните мускули и сухожилни акорди на трикуспидалната клапа:

  • тъпо нараняване на гръдния кош с разкъсване на хордата или папиларния мускул
  • инфаркт на миокарда на дясната камера с увреждане на папиларния мускул
  • други причини

Вродена деформация на клапана е възможна и при аномалия на Ебщайн, дефекти в атриовентрикуларния канал и други.

Регургитацията на кръв от дясната камера в дясното предсърдие бързо води до дилатация на дясното предсърдие без значителна хипертрофия. Компенсацията на дефекта се извършва като митрална недостатъчност, но компенсиращите възможности на дясното предсърдие са по-малко, в резултат на което венозната хипертония и венозната конгестия се образуват рано с отлагането на кръв в черния дроб и други органи на коремната кухина.

Трикуспидална недостатъчност с голям обем регургитация създава вълна с обратен поток, което води до систолна пулсация на югуларните вени и черен дроб. Средното налягане в кухината на дясното предсърдие се увеличава 2-3 пъти или повече.

Както при недостатъчност на митралната клапа, е възможна относителна стеноза с малък градиент на диастоличното налягане между дясното предсърдие и дясната камера (поради по-голямото съответствие с разтягане на сърдечния мускул от фиброзния пръстен). Това се проявява със слаб диастоличен шум.

Клинична картина

Клиничната картина при заболяването неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена се характеризира с това, че може да има дълъг безсимптомен период, в който пациентите да нямат оплаквания. С напредване на патологичните изменения на трикуспидалната клапа постепенно започват да се явяват и някой оплаквания като:

  • слабост
  • лесна уморяемост при физическо или психическо натоварване
  • гадене
  • повръщане
  • болка или тежест в областта на дясното подребрие
  • задух
  • сърцебиене

Когато се формира дефект при пациент с вече съществуваща митрална стеноза, застоя в белодробната циркулация намалява и задухът отслабва, пациентът понася по-лесно хоризонтално положение.

При преглед се отбелязва изразена акроцианоза, понякога с иктеричен оттенък. При пациенти с деснокамерна недостатъчност се наблюдава "Corvisar face": подпухнало лице, жълтеникаво-бледа кожа с акроцианоза.

Вените на шията са подути, с тежка трикуспидална недостатъчност, определя се видимата пулсация на шийните вени - положителен венозен пулс.

Изследването разкрива също признаци на застойна сърдечна недостатъчност като периферен оток и хепатомегалия. В редки случаи при изследване на черен дроб можете да откриете неговата пулсация - така нареченият "чернодробен пулс" - симптом на Friedreichs.

Аускултацията се определя от систолен шум със средна интензивност, усилващ се до втори сърдечен тон и определян в основата на мечовидния израстък, отляво в долния ръб на гръдната кост. Шумът се усилва от вдъхновението (симптом на Риверо-Корвалло). Възможно отслабване на първи сърдечен тон, както и формиране на патологичен трети тон с протодиастоличен галопен ритъм.

Диагноза

Диагнозата на неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена се поставя с помощта на физикални и инструментални методи на изследване. Важни за диагнозата се и данните от снетата анамнеза от пациента.

При физикалния преглед може да се установят следните белези на заболяването:

  • набъбнали шийни вени
  • хепатомегалия - повишени размери на черния дроб
  • отоци

От аускултацията на сърцето може да се установи патологична шумова находка.

Инструменталните методи на изследване са:

  • електрокардиограма - показва признаци на хипертрофия на дясна камера: увеличена амплитуда на зъбите от комплекс QRS в съответните отвеждания в комбинация с променената крайна част на вентрикуларния комплекс (инверсия на Т вълната, намаляване на ST сегмента) в същите отвеждания, увеличаване на P вълната в отвеждания II, III и aVF.
  • ехокардиография - разкрива разширяване на кухината на дясната камера, признаци на регургитация на трикуспидалната клапа.По кривите на налягане в дясното предсърдие човек може да прецени наличието и тежестта на трикуспидална недостатъчност.
  • рентгенография на гръден кош - разширяване на горната куха вена, преобладаващото увеличение на дясното сърце, закръглянето на контурите им във всички проекции, увеличаването на дясното предсърдие и вентрикула във втората коса проекция.

Диагнозата се основава на признаци на венозна конгестия, положителен венозен пулс, откриване на систоличен шум с характерна топография, както и на данните от рентгенография на сърцето.

Лечение

Лечението на неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена може да бъде консервативно или оперативно. Консервативното лечение е насочено към основното заболяване или причината, довела до патологично увреждане на трикуспидалната сърдечна клапа. Развиващата се сърдечна недостатъчност се лекува с помощта на конвенционални методи. Лечението е насочено към намаляване на застоя в големия кръг на кръвообращението, намаляване на обема на изхвърляне от дясната камера и коригиране на миокардния метаболизъм и хомеостаза.

Според показанията могат да се използват:

  • диуретици
  • периферни вазодилататори
  • бета блокери (включително карведилол)
  • сърдечни гликозиди
  • антикоагуланти
  • метаболитни лекарства

Хирургическата интервенция на трикуспидна клапа обикновено се провежда с интервенция на други клапи, в случай че лекарственото лечение е неефективно. В случай на недостатъчност на трикуспидалната клапа, времето за извършване на хирургично лечение и оптималната техника не са окончателно определени, главно поради слабостта и несъответствието на наличните данни. Оперативното лечение на неревматични болести на трикуспидалната клапа, неуточнена се състои в поставяне на биологична протеза.

4.2/5 6 оценки

Библиография

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17578-tricuspid-valve-disease
https://diseases.medelement.com/disease/%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA %D0%B0%D1%8F-%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8C- %D1%82%D1%80%D0%B5%D1%85%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%87%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BF %D0%B0%D0%BD%D0%B0-i36-1/3860
https://racvs.ru/clinic/files/2017/mitraa_and3_valve.pdf
https://ru.qwe.wiki/wiki/Valvular_heart_disease


Коментари към Неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена МКБ I36.9

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена МКБ I36.9
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 15:43
    Коментирайте "Неревматична болест на трикуспидалната клапа, неуточнена МКБ I36.9"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 99 дни, 21 часа и 24 мин.

Инфекции, предавани с кърлежи - Лаймска болест, марсилска треска

преди 2322 дни, 5 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Hot Offer]] Temu coupon code {{^acv951295^}} A$100 off for New user ? Australia

преди 2 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 3 часа и 47 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 18 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 18 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СНБ СПРЕЙ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ЗАГРУБЯЛА КОЖА 100 мл

НАТУРАЛЕН КОЛАГЕН + КУРКУМА каплети * 30 УЕБЪР НАТУРАЛС

УЕЙТ УЪРЛД МАЛИНОВИ КЕТОНИ ПЛЮС капсули * 180

АМИКС ХИДРО ПЮР УЕЙ 1.600 кг

КОЛАГЕН + ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА + БОР мини каплети * 40 УЕБЪР НАТУРАЛС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕВЕТЕН таблетки 600 мг * 28 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:46:25

ТРИБУТИН таблетки 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:39:38

БЛАНД таблетки * 30 ПРИ СТРЕС БОТАНИК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:37:31

ОМНИ БИОТИК СТРЕС РИПЕЪР саше 3 г * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:36:32

ЗИРТЕК-D таблетки * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:35:54
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival