Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на органите на кръвообращението Други болести на сърцето Неревматични болести на аортната клапа Други болести на аортната клапа

Други болести на аортната клапа МКБ I35.8

от 31 май 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Други болести на аортната клапа МКБ I35.8 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Заболявания или патологични състояния на сърдечно-съдовата система, които протичат с развитие на дегенеративни изменения в структурата и функцията на аортната клапа се наричат други болести на аортната клапа. Аортната клапа се отваря по време на систола и кръвта от лявата камера се изтласква към лумена на аортата - главната артерия в организма. Този процес бива нарушен вследствие на различни патологични изменения и заболявания на аортния клапен механизъм.

Етиопатогенеза

Причините за развитие на други болести на аортната клапа може да бъдат вродени или придобити.

Вродените аортни заболявания се развиват обикновено при бикуспидна или уникуспидна аортна клапа, върху която с течение на времето се натрупва калций и обструкцията по пътя на излива на кръвта от лявата камера се увеличава. Освен клапна причина за заболяването може да бъде суправалвуларна (фибромускулно стеснение или генерализирана хипоплазия, разположени над аортната клапа) и субвалвуларна (с мембранна подклапна диафрагма или подклапно фибромускулно или мускулно стеснение).

Придобитите аортни заболявания се дължат на различни заболявания, които протичат с увреждане на сърцето и неговите структури. Рядко клапните изменения на аортната клапа може да се дължат на:

  • валвулит и склероза
  • тежка хиперхолестеролемия
  • стеснение на аортния пръстен от вегетации, които могат да бъдат последици от инфекциозен ендокардит

Калцифицирането на платната на аортната клапа е често срещано с увеличаване на възрастта, но вероятно механизмът е по-свързан с увеличените липопротеинови отлагания и възпалението, отколкото с „износването“ при напреднала възраст. Аортна стеноза, дължаща се на калцификация на трикуспидалната аортна клапа с възрастта, включва над 50% от заболяването. Аортна стеноза, дължаща се на калцификация на бикуспидална аортна клапа, включва около 30-40% от заболяването. Хипертонията, захарният диабет, хиперлипопротеинемията и уремията могат да ускорят процеса на калцификация на клапните платна.

Дисплазия на сърдечната клапа е грешка в развитието на някой от сърдечните клапи и често срещана причина за вродени сърдечни дефекти при хора. Бикуспидната аортна клапа е аортна клапа само с 2 вдлъбнатини, за разлика от нормалната 3. Тя присъства в около 0,5% до 2% от общата популация и причинява повишена калцификация поради по-високия турбулентен поток през клапана.

Синдромът на Марфан е нарушение на съединителната тъкан, което може да доведе до хронична аортна регургитация. Остеогенезис имперфекта е нарушение във формирането на колаген тип I и може също да доведе до хронична аортна регургитация.

Възпалението на сърдечните клапи поради някаква причина се нарича клапен ендокардит. Това обикновено се дължи на бактериална инфекция, но може да се дължи и на рак (марантен ендокардит), някои автоимунни състояния (ендокардит на Либман-Сакс, наблюдаван при системен лупус еритематодес) и хиперереозинофилен синдром (ендокардит на Лоуфлер). Ендокардитът на клапите може да доведе до регургитация през този клапан, което се наблюдава при аортната клапа.

Заболяванията на аортния корен могат да причинят хронична аортна регургитация. Тези заболявания включват сифилитичен аортит, болест на Бехчет и реактивен артрит.

Патофизиологично при други болести на аортната клапа може да се наблюдава изразена концентрична левокамерна хипертрофия, която води до диастолна дисфункция. Диастолната дисфункция се характеризира със следните изменения:

  • намален левокамерен комплайънс
  • понижена скорост на левокамерна релаксация
  • повишаване на крайното диастолно налягане

Клинична картина

Клиничната картина при други болести на аортната клапа включва задух, лесна уморяемост, явяваща се първоначално при физически усилия, а после и в покой, ортопнея, пристъпен нощен задух, хепатомегалия - повишаване размерите на черния дроб, периферни и висцерални отоци.

Причина за поява или засилване на съществуващи оплаквания е задълбочаващият се дисбаланс между кислородните нужди на увеличена левокамерна маса и наличния коронарен кръвоток.

Симптомите на аортна стеноза могат да включват симптоми на сърдечна недостатъчност, като задух при натоварване (най-честият симптом), ортопнея и пароксизмална нощна диспнея стенокардия и синкоп, обикновено при упражнения.

Пациентите с аортна регургитация могат да изпитат симптоми на сърдечна недостатъчност, като задух при натоварване, ортопнея и пароксизмална нощна диспнея, сърцебиене и стенокардия. В остри случаи пациентите могат да изпитат цианоза и циркулаторен шок.

Диагноза

Диагноза на заболяването други болести на аортната клапа се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациентите и техните оплаквания. Извършва се физикален и инструментален преглед.

От физикалния преглед се установява, че болните са с бледа кожа, дължаща се на по-слабо оросяване на кожата вследствие преразпределението на кръвотока и насочването му в по-голяма степен към жизненоважните органи. Установява се също и изместен надолу и наляво сърдечен удар. От аускултацията може да се установи много съществен белег за аортно клапно заболяване - отслабен до липсващ втори сърдечен тон. Много характерен и систоличният шум на изтласкване, който върви кресчендо-декресчендо (с форма на ромб).

Инструменталните изследвания, които може да се извършва са следните:

  • електрокардиограма (ЕКГ) - синусов ритъм, отклонена наляво електрическа сърдечна ос, белези на обременяване на лява камера и ляво предсърдие и ЕКГ - данни за хипертрофия и обременяване на лява камера;
  • торакална рентгенография - може да се установи така нареченото "малко аортно сърце" с леко до подчертано заобляне и повдигане на сърдечния връх във фасова проекция;
  • ехокардиография - дава данни за наличие на хипертрофия на сърдечните кухини, може да се визуализират наличието на калциеви отлагания, деформация и ограничена подвижност на аортните клапни платна. Ехокардиографията играе важна роля в диагностиката и управлението на заболяването на аортната клапа, с въвеждането на транскатетерна аортна клапна подмяна, което значително разширява ролята му в ръководното лечение. Както трансторакалната ехокардиография, така и трансезофагеалната ехокардиография и, все по-често, триизмерните техники са основни инструменти.

Лечение

Лечението на други болести на аортната клапа зависи от етиологичния причинител. При пациенти с инфекциозен ендокардит се препоръчва антибиотично лечение при извършване на различни манипулации - стоматологични или хирургични интервенции, които може да протичат с бактериемия. Прилагат се диуретици, антиаритмични лекарствени средства и други.

Аортното клапно протезиране е показано при всички пациенти с умерена, но симптомна аортна стеноза - наличие на сърдечна недостатъчност или стенокардия. Кардиохирургична интервенция е показана и при пациенти с тежка по степен аортна стеноза, независимо от това, че няма клинична симптоматика.

4.3/5 3 оценки

Библиография

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/aortic-valve-disease
https://en.wikipedia.org/wiki/Valvular_heart_disease
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542205/
https://www.columbiaheartvalve.org/conditions-and-treatments/aortic-valve-treatment/aortic-valve-disease


Коментари към Други болести на аортната клапа МКБ I35.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други болести на аортната клапа МКБ I35.8
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 13:52
    Коментирайте "Други болести на аортната клапа МКБ I35.8"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Аорта
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 71 дни, 17 часа и 35 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 101 дни, 22 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 1 час и 56 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 16 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 17 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 17 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОХЕРБА ЕНЕРГИЙНА БОМБА 24 ЧАСА капсули * 60

МАКА КОРЕН капсули 525 мг * 100 NATURE'S WAY

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЗЕОЛА СВЕЖ ДЪХ СЪС ЗЕЛЕН ЧАЙ 95 г

ОСТРОВИТ УЕЙ ПРОТЕИН 700 г

БЕБО МОКРИ КЪРПИ С ЕКСТРАКТ ОТ НЕВЕН * 64

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕВЕТЕН таблетки 600 мг * 28 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:46:25

ТРИБУТИН таблетки 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:39:38

БЛАНД таблетки * 30 ПРИ СТРЕС БОТАНИК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:37:31

ОМНИ БИОТИК СТРЕС РИПЕЪР саше 3 г * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:36:32

ЗИРТЕК-D таблетки * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:35:54
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival