Други уточнени форми на белодробно сърце МКБ I27.8

› Симптоми
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Към рубриката други уточнени форми на белодробно сърце се включват нарушения, при които е налице повишение на налягането в белодробното кръвообращение в резултат от друго подлежащо сърдечно или белодробно заболяване. Състоянието се характеризира с ремоделиране на дясната сърдечна камера, вследствие на заболявания или процеси, протичащи в белия дроб и водещи до повишаване на белодробното артериално налягане. Развива се вторично, във връзка с което някои специалисти означават състоянието като вторична белодробна хипертония.
Причини и рискови фактори
Други уточнени форми на белодробно сърце включват състояния, при които настъпват промени в дясната камера на сърцето във връзка с подлежащи заболявания, които засягат белия дроб, белодробните съдове или по косвен път дихателната функция без най-често срещаните форми.
Това са вторични състояния, най-често развиващи се в хода на подлежаща хронична обструктивна белодробна болест, бронхиектазии, интерстициална белодробна фиброза, муковисцидоза, различни пневмокониози, например азбестоза, силикоза и други. Състоянието може да се развие и при подлежащи форми на обструктивна сънна апнея, ексцесивно затлъстяване, някои невромускулни заболявания, включително амиотрофична латерална склероза и други.
В по-редки случаи състоянието се причинява в резултат от подлежащи васкулити, артериовенозни малформации в белия дроб, саркоидоза, системна склероза, тежки форми на лекарствена токсичност и други.
Изложени на по-висок риск са лица, които нямат достъп до здравни грижи, при нелекувани белодробни инфекции, обездвижване, излагане на токсични газове и прахове, продължително тютюнопушене.
Симптоми
Дясната камера, поставена в условия на повишено натоварване, е принудена да извършва по-голяма работа за изтласкване на кръвта към белодробните артерии, което води до нейната хипертрофия, а в последствие и дилатация. Клиничната картина при други уточнени форми на белодробно сърце зависи основно от подлежащото заболяване.
Основните симптоми, които се наблюдават при повечето болни са умора, задух, кашлица, бледост и други.
При много от засегнатите се наблюдават признаци на цианоза, включващи синкав или сивкав оттенък на пръстите на ръцете, устните, периферните части в комбинация с други признаци на хипоксия.
При много от засегнатите са налице умора, отпадналост и слабост, задух след физическо натоварване, често главоболие, което слабо се повлиява от обезболяващи, нарушения на съня и други.
С времето уврежданията могат да прогресират и да задълбочат сърдечните нарушения, причинявайки тежки форми на сърдечна недостатъчност, полиорганни нарушения, влошаване качеството на живот и неблагоприятно повлияване на неговата продължителност.
Диагноза
Диагнозата на заболяването се поставя въз основа на обстойния анализ на разнородни назначени изследвания, главно клинични, лабораторни и образни, по-важните от които включват:
- разпит и преглед: значение имат редица клинични оплаквания и признаци, данни за известни подлежащи заболявания, приемани лекарства, обективни находки
- лабораторни изследвания: назначават се подробни лабораторни изследвания с цел установяване на полиорганни увреждания, усложнения от страна на бъбреците или черния дроб, подлежащ инфекциозен процес и други
- образни изследвания: с важно значение са електрокардиографията, рентгеново изследване на гръдния кош, компютърна томография при необходимост и някои специализирани изследвания при нужда
Диференциалната диагноза налага различаване на отделните форми на белодробна хипертония една от друга с цел прецизиране на терапията, както и различаване от някои други сърдечни, белодробни или системни заболявания с идентични находки.
Лечение
Лечението на други уточнени форми на белодробно сърце се определя строго индивидуално, като терапията е насочена към подобряване на състоянието, намаляване риска от усложнения, контрол и лечение на наличните подлежащи увреждания.
Така например при подлежащи хронични обструктивни белодробни увреждания добър отговор се получава след лечение с подходящи бронходилататори, инхалаторни кортикостероиди, кислородотерапия и други.
При чести рецидивиращи респираторни инфекции е необходимо лечение с подходящи антибиотици и имуномодулатори.
Подлежащите сърдечни увреждания подлежат на овладяване с подходяща медикаментозна терапия, често включваща комбинация от диуретици, калциеви антагонисти, АСЕ-инхибитори, сартани, бета-блокери и други в подходящи дневни дози.
Допълнително е необходимо ограничаване на вредните навици (тютюнопушене, прием на алкохол), подходяща и регулярна физическа активност, мониторинг на състоянието и регулярни прегледи, контрол над другите подлежащи заболявания.
Прогноза
Прогнозата при друго уточнени форми на белодробно сърце се определя строго индивидуално, съобразно възрастта и общото състояние на засегнатите, тежестта на уврежданията, наличието на развили се усложнения, своевременното диагностициране на състоянието, терапевтичния отговор и много други фактори. Състоянието показва прогресивен и хроничен ход, но адекватната медицинска намеса може да забави прогресията и да подобри качеството на живот.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulmonary_heart_disease
https://www.advocatehealth.com/health-services/advocate-heart-institute/conditions/pulmonary-heart-disease
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3641739/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pulmonary-hypertension/symptoms-causes/syc-20350697
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=abo4019
Коментари към Други уточнени форми на белодробно сърце МКБ I27.8