Атеросклеротична сърдечно-съдова болест МКБ I25.0
Заболяване на еластичните големи и средно големи мускулни артерии, което се характеризира с натрупване по вътрешната повърхност на кръвоносните съдове на - липиди, мононуклеарни клетки, фибринозна тъкан и калций, се нарича атеросклеротична сърдечно-съдова болест. Въпреки, че атеросклеротичният процес засяга предимно интимата, другите слоеве на артериите (медия и адвентиция) също са засегнати.
Причината за развитие на атеросклеротична сърдечно-съдова болест имат следните фактори:
- нарушение в обмяната на липидите в организма (дислипидемия);
- тютюнопушене;
- повишена консумация на богати на мазнини храни и ограничена физическа активност;
- повишено артериално кръвно налягане;
- захарен диабет.
Рисковите фактори за сърдечно-съдовите заболявания предизвикват нарушаване на баланса между вазодилатативните (съдово-разширяващи) и антиагрегантни свойства на ендотела в полза на вазоконстриктивните (съдово-свиващи) и проагрегантните свойства. Този дисбаланс, известен като ендотелна дисфункция, е първата изява на атеросклерозата и се регистрира още преди морфологичните промени в артериите.
Клиничната картина на атеросклеротичната сърдечно-съдова болест е много разнообразна и зависи предимно от локализацията на засегнатия съд, степента на патологичния процес и наличието на усложнения.
Атеросклеротичната сърдечно-съдова болест се характеризира със следните оплаквания от страна на пациента:
- пристъпи на стенокардия;
- болка в областа на задгръдната кост или гръден дискомфорт, провокиращи се от физическо натоварване, а по-късно с напредване на усложненията - и в покой.
Това се обяснява с намалено кръвоснабдяване на сърдечният мускул и ако пристъпът продължи - крайният резултат е инфаркт на сърдечния мускул - инфаркт на миокард.
Диагнозата на атеросклеротичната сърдечно-съдова болест се поставя при консултация с лекар-специалист на базата на клиничните оплаквания и най-вече от лабораторните изследвания на мастния профил. В период от 6 месеца се изследват показателите на мастния профил - общ холестерол, триглицериди, HDL, LDL. Може да се извършат и някои инструментални изследвания като ехокардиография, а при нужда магнитно-резонансно или рентгеново изследване на съдове.
Лечението на атерослкеротичната сърдечно-съдова болест включва профилактични мероприятия, подобряващи начина на живот - редовно спортуване, правилно и рационално хранене - ограничаване на захар, сол и животински мазнини. Медикаментозното лечение на заболяването включва - антилипидемични, антиоксидантни и съдовоукрепващи лекарствени средства.
Коментари към Атеросклеротична сърдечно-съдова болест МКБ I25.0