Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда МКБ I23.6
Заболяване на сърдечно-съдовата система, при което се образува кръвен съсирек - тромб в различни части на сърцето и неговите кухини, се нарича тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда. Тромбозата представлява пожизнено съсирване на кръвта. Процесът за възникване и развитие на тромбозата се нарича тромбогенеза и тя протича в определена последователност. Тромбогенезата се състои от три последователни процеса, описани за първи път от немския патолог Рудолф Вирхов - триада на Вирхов. Триадата на Вирхов се състои от:увреждане на ендотела на кръвоносния съд;промени в кръвотока - завихряне или стаза;промени в състава или свойствата на кръвта.
Клиничната картина при заболяването тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда се състои от болка в областта на гърдите, задух, сърцебиене, лесна уморяемост при физически усилия; наличие на силно изразена цианоза - посиняване на кожата и видимите лигавици, поради състояние на хипоксия - понижено количество на кислород в тъканите и клетките.
Диагнозата тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда се поставя въз основа на данните от анамнезата, физикалния и инструментален преглед. Физикалният преглед се състои от оглед, палпация, перкусия и аускултация. От този преглед може да се установят промени в честотата на пулса, артериалното кръвно налягане, сърдечните тонове и други. Инструменталните методи на изследване, които се използват са ЕКГ, ехокардиография, рентгенография.
Лечението на тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда се провежда с помощта на антикоагуланти. Оперативно се отстранява тромба и се възстановява нормалния кръвоток.
Коментари към Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда МКБ I23.6