Повторен инфаркт на миокарда с неуточнена локализация МКБ I22.9
Сърдечно-съдово заболяване, при което се наблюдава несъответствие на сърдечните нужди от кислород и хранителни вещества и адекватното им доставяне от коронарните кръвоносни съдове, се нарича повторен инфаркт на миокарда с неуточнена локализация.
Причина за развитие на повторен инфаркт на миокарда с неуточнена локализация може да се дължи на две основни патологични увреждания.
Клиничната картина при заболяването повторен инфаркт на миокарда с неуточнена локализация може да се състои от силна сърдечна болка, ирадиираща към лявото рамо и лявата ръка, сърцебиене, изпотяване, гадене, повръщане, чувство за наближаваща смърт и други.
Диагнозата на повторен инфаркт на миокарда с неуточнена локализация се поставя въз основа на данните от анамнезата на пациента или неговите близки. Извършва се физикален преглед, състоящ се от оглед, палпация, перкусия и аускултация. С по-информативна стойност са данните от електрокардиография (ЕКГ); ехокардиография; коронарна артериография - инвазивно, но неболезнено изследване, което дава информация за точната локализация и големината на атеросклеротичните плаки или тромби, стесняващи лумена на коронарните кръвоносни съдове. Лабораторните показатели за наличието на повишени стойности на креатининкиназа и тропонин са важни за правилното поставяне на диагнозата.
Лечението на повторен инфаркт на миокарда с неуточнена локализация е насочено към възстановяване кръвотока към сърдечните клетки по възможно най-бързия начин. Прилага се антикоагулантна терапия, чрез която се удължава времето за кръвосъсирване; фибринолиза - метод за разтваряне (лизиране) на тромба; коронарна ангиопластика.
Коментари към Повторен инфаркт на миокарда с неуточнена локализация МКБ I22.9