Двустранна невросензорна загуба на слуха МКБ H90.3

Вътрешното ухо е звукоприемната част на слуховия анализатор. Когато тя се засегне и се появи загуба на слуха, то тя е от звукоприемен или още така наречен невросензорен тип.
Нарушенията на слуха от звукоприемен тип могат да бъдат предизвикани от увредата на:
- кохлеята (сетивни нарушения на слуха)
- слуховия нерв (неврални нарушения на слуха)
- централните слухови пътища (централно нарушение на слуха)
- съчетанието между тези нарушения
В клиничната практика най-важна роля играят кохлеарните увреждания на слуха, настъпващи в рамките на лабиринтни или системни увреди, могат да бъдат съпроводени от смущения на вестибуларната функция.
Двустранна невросензорна загуба на слуха бива обозначена още като глухота. Важен фактор, определящ последиците от нарушението на слуха е моментът на настъпването му.
Когато глухотата настъпи в напреднала възраст, то пациентът е имал възможност преди това по естествен път да се научи да говори. Ако увредата на слуха настъпи, преди завършване развитието на говора до 4-5 година от живота това води до нарушено развитие на говорните способности. Лечението е изключително важно да бъде започнато възможно най-рано още при поставяне на диагнозата.
Едновременното двустранно настъпване на глухота е рядко, почти винаги двустранната глухота е предществана от първоначално едностранна. Тъй като слуховия апарат представлява важен орган за комуникация между хората, то при пациентите с двустранната невросензорна загуба на слуха се изпадат в социална изолация.
По правило при невросензорната загуба на слуха се засяга възприятието на високите честоти. Диагнозата се поставя с прагова тонална аудиометрия. Слуховите помощни средства при двустранна невросензорна загуба на слуха е поставянето на кохлеарен имплантант - оперативно поставяне на електроди в засегната кохлея към все още запазената функция на слуховия нерв, целящо неговото дразнение.
След оперативното въвеждане на тези електроди бива включен един говорен процесор, с чиято помощ след провеждането на съответната рехабилитация, се постига акустична ориентация в пространството, която позволява пробив в комуникативната изолация.
Симптоми и признаци при Двустранна невросензорна загуба на слуха МКБ H90.3
- Зрителни нарушения
- Глухота
- Увреждане (нарушение) на слуха
- Атрофия на зрителния нерв
- Сензорна глухота
- Периферна невропатия
Коментари към Двустранна невросензорна загуба на слуха МКБ H90.3