Възпаление на средното ухо при бактериални болести, класифицирани другаде МКБ H67.0
Средните отити при скарлатина и туберкулоза се включват във възпаление на средното ухо при бактериални болести, класифицирани другаде.
Скарлатината (A38.-) е инфекциозно заболяване, причинено от стрептококови бактерии от група А. Среща се по-често при деца.
Характерните симптоми са треска, обриви и "ягодов език". Заболяването се лекува с антибиотици и обикновено преминава без усложнения. Много рядко, особено ако скарлатината остане нелекувана, могат да възникнат усложнения като пневмония, възпалението на средното ухо (среден отит), ревматизъм, гломерулонефрит. Средният отит при скарлатина се характеризира с болки в ухото и увреждане на слуха, като на преден план изпъкват симптомите на основното заболяване - скарлатина.
Туберкулозата (A18.6) все още е световен здравен проблем. Туберкулозата също е инфекциозно заболяване, причинено от туберкулозния бацил - Мycobacterium tuberculosis. Дори и в развитите страни, честотата се е увеличила заради повишаване броя на болните от СПИН. Най-честата форма на заболяването е белодробната, но може да се засегне всеки един орган.
Туберкулозеният отит е рядка форма на хронично възпаление на средното ухо и като цяло на извънбелодробна туберкулоза. Туберкулозният е резултат на разпространението на инфекция по кръвен път при пациенти с други форми на туберкулоза. При деца е възможно преминаване на туберкулозни бацили от заразено мляко през Евстахиевата тръба по време на кърмене.
Характерно за туберкулозата на ухото в началото е безболезнената оторея (изтичане на секрет от ухото), нарушението на слуха и множеството перфорации на тъпанчето.
Лечението на възпалението на средното ухо при бактериални болести, класифицирани другаде е съвместно с лечението на основното заболяване.
Коментари към Възпаление на средното ухо при бактериални болести, класифицирани другаде МКБ H67.0