Анизометропия и анизеикония МКБ H52.3
Анизометропията е състояние, което се характеризира с различия в рефракцията на двете очи. Анизометропията бива няколко вида:
- различна степен на късогледство при двете очи;
- различна степен на далекогледство при двете очи;
- антиметропия - едното око е с миопия, а другото с хиперметропия.
Анизометропията може да повлияe отрицателно на развитието на бинокулярно зрение при бебета и деца, ако е налична голяма разлика в рефракцията на двете очи. Това често води до появата на диплопия (двойно виждане). Ако разликата между двете очи е до 3 диоптъра, корекцията на зрението се осъществява със съответните очила и контактни лещи.
Анизеиконията е състояние на окото, при което се наблюдава значителна разлика в усещането за размера на изображенията. Анизеиконията може да възникне по естествен път или да бъде предизвикана от грешки на рефракцията, например при анизометропия или антиметропия. Една от причините за възникването на значителна анизеикония е афакията (липса на очна леща). Тази липса може да е вродена или да се дължи на хирургичното отстраняване на лещата.
Клиничните симптоми на заболяването са диплопия (двойно виждане), дезориентация, преумора на очите, главоболие и виене на свят.
Лечението на анизеиконията се осъществява с промяна на оптичните свойства на очилата или контактните лещи.
Коментари към Анизометропия и анизеикония МКБ H52.3