Други нарушения на бинокуларното движение МКБ H51
Към други нарушения на бинокиларното движение спадат парализа на погледа, недостатъчност на конвергенцията, интернуклеарна офталмоплегия и други.
Съвкупността от движения, които извършава очната ябълка, могат да се сведат до въртене около три оси- вертикална, хоризонтална и предно-задна. Движенията около тези оси се наричат главни. Те биват-хоризонтални (около вертикалната ос): аддукция- привеждане на очната ябълка медиално, и абдукция- отвеждане латерално; вертикални (около хоризонталната ос): супердукция (нагоре) и инфрадукция (надолу); торзионни (завъртане около предно-задната ос). При бинокуларното зрение съвместните движения на двете очи са координирани, така че изображението на наблюдавания предмет да попада върху макулите.
Това се осъществява чрез два вида движения:
- погледни или верзионни конюгирани движения, при които зрителните оси остават еднопосочни (успоредни), а погледът се придвижва нагоре-надолу, вляво-вдяно,
- вергентни неконюгирани движения, когато се фиксират различно отдалечени предмети и ъгълът, който сключват зрителните оси, се променя.
Ортофория се нарича съвършеното равновесие на синергично и антагонистично действуващите мускулни групи на двете очи, в резултат на което зрителните им оси се събират върху фиксационната точка, независимо от това дали има или не условия за проявяване на фузията. Ортофорията създава най-благоприятни условия за двуочно зрение, но се среща при малка част от хората с нормално двуочно зрение.
Погледните движения се контролират от субкортикални и кортикални погледни центрове. При тяхното поражение възникват погледни парализи, при които липсват ограничения във функцията на един или група очедвигателни мускули, няма и оплаквания от двойно виждане, а се нарушава само възможността за съвместни погледни движения по хоризонтала, във вертикално направление или има парализа на конвергенцията. Уточняването на характера на погледната парализа е от значение за топичната диагноза ма заболяването на централната нервна система, което я предизвиква.
При поражение на четирихълмието могат да възникнат следните парализи: при поражение на предния отдел на четирихълмието- парализа на погледа нагоре, при увреждане в съседство- парализа на погледа надолу, и ако огнището е малко по-назад- парализа на конвергенцията. Центровете за хоризонталните погледни движения се намират в понса (моста). При лезия в областта на понса се появява отклонение на двете очи в противоположна на страната на поражението посока и невъзможност да се погледне към страната на поражението, докато при увреждане на коровия център за хоризонтални погледни движения се наблюдава отклонение на погледа към посоката на лезията (болният гледа към огнището) и има парализа на погледа за противоположната страна.
Лечението на други нарушения на бинокуларното движение се извършва от невролог.
Коментари към Други нарушения на бинокуларното движение МКБ H51