Дивергентен конкомитентен страбизъм МКБ H50.1

Дивергентният конкомитентен страбизъм (екзотропия) е форма на късогледство, при която отклонението на очните ябълки е навън. Засягат се еднакво и двата пола. Може да засегне едното или двете очи. Среща се в 1,2% от децата до 7 годишна възраст. Екзотропията може да се прояви при фиксиране на обекти, намиращи се на близко или далечно разстояние. В повечето случаи явлението има интермитентен характер и се случва само от време на време.
Причините за появата на дивергентен конкомитентен страбизъм са неизвестни. Счита се, че има известна наследственост при развитието на заболяването.
Изявата на екзотропията започва между 6 месечна и 4 годишна възраст. Клинически, тя се проявява с диплопия (двойно виждане), главоболие, загуба на концентрация при четене, замъглено виждане, преумора на очите.
Диагностицирането на заболяването става чрез оглед. Най-често, роднините на детето първи забелязват отклоненията на очните ябълки. Преглед при офталмолог ще потвърди или отхвърли подобна диагноза. Лечението на дивергентния конкомитентен страбизъм е хирургично.
Коментари към Дивергентен конкомитентен страбизъм МКБ H50.1