Конвергентен конкомитентен страбизъм МКБ H50.0
Конвергентният конкомитентен страбизъм (езотропия) представлява състояние, което се характеризира с отклоняване на очните ябълки навътре. Това отклоняване може да започне още в ранна детска или зряла възраст.
Конвергентният конкомитентен страбизъм може да се дължи на анормално протекли бременност или раждане (страбизъм на плода), малформация на Арнолд-Чиари, миопична епикератофакия, неврологични аномалии, парализа на 6-ти нерв, едностранен или двустранен Дуейн синдром тип 1. Езотропия се наблюдава и при деца, които са страдали от далекогледство, но не са носили очила.
Клиничната картина на заболяването се изчерпва с отклоняване на очните ябълки навътре. При някои пациенти, може да се наблюдава диплопия (двойно виждане). Диагнозата езотропия се поставя след щателен очен преглед. Изследват се зрителната острота, очедвигателните нерви и се измерва ъгълът на отклонение на очните ябълки. Някои допълнителни изследвания спомагат за потвърждаване на диагнозата- компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, тест с набраздени очила на Баголини.
С лечението на заболяването се цели постигане на оптимална зрителна острота на всяко око. Това става с оптична корекция на кривогледството или хирургична интервенция. Медикаментозното лечение на езотрпията се осъществява с циклопентолат и тропикамид.
Коментари към Конвергентен конкомитентен страбизъм МКБ H50.0