Кератоконюнктивит МКБ H16.2
Кератотоконюнктивит представлява едновременно възпаление на роговицата и конюнктивата. Към тази рубрика спадат кератоконюнктивит БДУ, невротрофичен кератоконюнктивит, фликтенулозен кератоконюнктивит, офталмия нодоза и повърхностен кератит с конюнктивит.
Заболяването се характеризира със силно изразен оток на клепачите, страх от светлина и сълзотечение. Лимфатичния кератоконюнктивит винаги се съчетава с проява на ринофарингит, както и с рагади и екземи около ноздрите на носа и клепачите. Ноздрите и горната устна са зачервени и оточни, което придава на лицето „зурлест" вид. Винаги шийните лимфни възли са увеличени, поради което вратът надебелява. Фликтените, които се наблюдават по конюнктивата, се разнасят много бързо, без да остават следа. Фликтените представляват пролиферативни възелчета. Особена форма на фликтена е странствуващата фликтена- phlyctaena migrans, разположена в областта на лимба и напредваща към центъра на роговицата. Когато множество такива фликтени започнат да се придвижват към центъра на роговицата, се получава васкуларизация с помътняване от така наречения фликтенулозен панус. Това може да доведе до намаляване прозрачността на роговицата и до снижаване до различна степен на зрителната острота.
Диагнозата е лесна. Заболяването се установява при разпит на болното дете и при огледа му. Лечението се провежда локално с кортикостероиди под формата на капки и мехлеми. Ако се установи туберкулинова или друга алергична реакция се прилагат съответно и противотуберкулозни препарати и антибиотици. Задължително е да се подобри хранителния режим на детето, прилагане на витамини и антихистаминни средства. При обширно засягане на роговицата се прави кератопластика.
Коментари към Кератоконюнктивит МКБ H16.2