Други увреждания на вегетативната [автономната] нервна система при болести, класифицирани другаде МКБ G99.1
В рубриката други увреждания на вегетативната [автономната] нервна система при болести, класифицирани другаде е разгледано състоянието невровегетативна дистония. Това е заболяване на днешното време и предимно на младите хора.
Невровегетативната дистония е състояние на нарушено равновесие между симпатиковата и парасимпатиковата вегетативна нервна система.
Не се знаят точните механизми, водещи до появата на невровегетативната дистония. Въпреки това се обвиняват различни фактори като денонощни и сезонни ритми, генетичните особености на индивида, хормонални промени в различните етапи от неговото развитие и др. Основно място тук заемат психоемоционалното пренатоварване и прекомерния стрес. Обикновено симптомите започват след прекарана психическа травма или след излагане на организма на продължителен стрес. Неслучайно заболяването се среща предимно при млади хора в трудоспособна възраст, при хора с напрегнати професии, като обикновено са предразположени чувствителните и емоционално лабилни индивиди.
Заболяване на съвремието, стреса, младите хора, чувствителните индивиди или просто умора на организма, невровегетативната дистония се среща все по-често в днешно време.
Клиничната картина може да се изяви с различни симптоми от страна на различни органи и системи. На първо място са оплакванията от страна на сърдечно-съдовата система. Болните се оплакват от сърцебиене, ускорен или забавен пулс, нестабилно кръвно налягане, появата на екстрасистоли и др. Други чести оплаквания са изтръпване на крайниците и усещане за мравучкане, тремор на пръстите и слабост в крайниците. Почти всички пациенти с невровегетативна дистония се оплакват от световъртеж. Той може да е с различна проява - чувство за въртене на околните предмети, неприятно усещане за потъване на крайниците, загуба на равновесие и др. Характерно е, че тези симптоми се засилват бързо при физическо и психическо напрежение, но не изчезват при покой. При някои от болните клиничните прояви продължават дори и в легнало положение. Някои от тях съобщават за усещане за „потъване" при заспиване вечер и непълноценен сън. При други пък се наблюдава прекомерна сънливост и постоянна необходимост от сън или почивка. Чести са оплакванията от страна на гастро-интестиналния тракт - чувство за тежест в стомаха, гадене, запек или диария, метеоризъм. Почти винаги присъстват емоционално-афективни разстройства. Проявите могат да бъдат различни - напрегнатост, генерализирана тревожност, променливо настроение, усещане за безизходица, депресия, хипохондрични състояния и др.
Много важно е пациентите да потърсят лекарска помощ още в началото на появата на симптомите. Често такива пациенти се препращат от кабинет на кабинет с неясна диагноза и ненужни изследвания и интервенции.
На първо място в лечението на невровегетативната дистония стои осигуряването на спокойствие на пациентите и избягване на стреса. Важно място тук заемат близките, които трябва да помогнат за изграждането на спокойна обстановка и подкрепа на болния. Започва се медикаментозна терапия, която е различна при отделните случаи - анксиолитици, бензодиазепини, антидепресанти и др. Приложение намират и методите на алтернативната медицина.
Прогнозата на други увреждания на вегетативната [автономната] нервна система при болести, класифицирани другаде е добра. Невровегетативната дистония има стереотипен характер и обикновено продължава няколко години. При започнало лечение и избягване на стреса, макар и бавно, симптомите постепенно отшумяват и болният отново започва да води предишния си начин на живот. Макар и изключително неприятна, невровегетативната дистония е все пак по-скоро състояние на организма, отколкото заболяване. Тя е знакът, с който организмът ни предупреждава, че има нужда от почивка.
Коментари към Други увреждания на вегетативната [автономната] нервна система при болести, класифицирани другаде МКБ G99.1