Ликворея след гръбначномозъчна пункция МКБ G97.0
Гръбначномозъчната пункция е диагностична и терапевтична процедура. С диагностична цел се взема гръбначномозъчна течност, за да се потвърдят или изключат заболявания като менингит, субарахноидален кръвоизлив и др. Като терапевтично средство може да се използва за намаляване на повишено вътречерепно налягане. Процедурата обикновено се извършва под местна анестезия и чрез асептична техника. Чрез игла се достига до субарахноидалното пространство и се аспирира цереброспинална течност. Тя може да бъде изпратена за биохимичен, микробиологичен или цитологичен анализ.
Лумбалната пункция се смята за безопасна процедура, но в някои случаи могат да възникнат усложнения.
Ликворея след гръбначномозъчна пункция е едно от усложненията на тази процедура. Характеризира се с изтичане на гръбначномозъчна течност през отвор в мембраната, която обвива гръбначния мозък. В резултат на това намалява налягането, упражнявано от гръбначномозъчната течност върху мозъка, което води до главоболие.
Рисковите фактори включват:
- женски пол
- възраст между 18 и 30 години
- неправилно извършване на процедурата
Клиничната картина протича с главоболие, което продължава няколко часа до една седмица или повече. Главоболието обикновено започва няколко часа до два дни след процедурата и може да бъде придружено от гадене, повръщане, виене на свят, шум в ушите, фотофобия. Изтичането на цереброспинална течност се засилва в седнало положение на пациента.
Диагнозата се поставя на базата на анамнезата и физикалното изследване. За да се изключат други причини за главоболието, може да се използва ядрено-магнитен резонанс.
Повечето случаи на ликворея след гръбначномозъчна пункция не изискват лечение. Въпреки това, ако главоболието продължи повече от 24 часа може да се наложи терапия. Препоръчва се почивка на легло и приемане на повече течности, кофеин и болкоуспокояващи. Често се инжектира собствена кръв от пациента в мястото на изтичане на ликвора в епидуралното пространство, за да се формира тромб и да се спре ликвореята. Процедурата се нарича епидурално кръвно запушване. Може да се инжектира също физиологичен разтвор в епидуралното пространство, за да се окаже натиск върху мястото на пункцията и спиране на ликвореята.
Коментари към Ликворея след гръбначномозъчна пункция МКБ G97.0