Токсична енцефалопатия МКБ G92
Токсична енцефалопатия е дегенеративно неврологично състояние, причинено от излагане на токсични вещества. В резултат на това възникват различни нарушения, характеризиращи се с променено психическо състояние, загуба на паметта и зрителни проблеми.
Токсичната енцефалопатия може да бъде причинена от различни химикали, някои от които са често използвани в бита на човека и се установяват в продукти като почистващи препарати, строителни материали, пестициди, освежители на въздуха, козметика. Някои химични вещества като олово, живак, арсен и др., също биха могли да провокират токсична енцефалопатия.
Тези вредни агенти могат да бъдат вдишани или директно приложени върху кожата. Те проникват в мозъка, тъй като са липофилни и лесно преминават през кръвно-мозъчната бариера. Ако пациента не бъде детоксикиран веднага, симптомите започват да се проявяват скоро след експозицията. Въпреки това, при хронично излагане на токсини, проявите започват постепенно и много по-късно. Дългото време на експозицията и високата концентрация на токсичните вещества влошават последиците от токсичната енцефалопатия.
В клиничната картина доминират проявите на промененото психично състояние на пациента. Разнообразието от симптоми е голямо - загуба на паметта, промени в личността (повишена раздразнителност, затруднена концентрация, умора, депресия), неволеви движения, гърчове. Острите симптоми на интоксикация включват замаяност, виене на свят, главоболие и гадене и др.
Диагнозата изисква задълбочена и подробна анамнеза. Обръща се особено внимание на професионалната история на пациента и историята на заболяването. Изследват се невроповеденческите прояви. Установяват се повишени нива на синтеза на допамин в путамен, намаляващ в мазолестото тяло. Характерна е също демиелинизацията на бялото мозъчно вещество, базалните ганглии и таламуса, както и атипичното активиране на фронталните области на мозъка, поради невронна компенсация.
Лечението на токсична енцефалопатия е основно симптоматично. Необходимо е незабавно прекратяване на токсичната експозиция. Диетичните промени и хранителните добавки могат да бъдат ефективни. При наличие на гърчове се назначават антиконвулсанти. В тежки случаи може да бъде необходима хемодиализа.
Прогнозата е лоша. Токсичната енцефалопатия често е необратима. Ако токсичният агент бъде отстранен, по-нататъшното увреждане може да бъде предотвратено, но продължителното излагане на токсини най-често води до смърт на мозъка. Чести са остатъчните когнитивни увреждания до 10 години след прекратяване на експозицията. Тежките случаи на токсична енцефалопатия могат да бъдат животозастрашаващи.
Коментари към Токсична енцефалопатия МКБ G92