Моноплегия на горен крайник МКБ G83.2
Моноплегията е медицинско състояние, при което са парализирани мускул, мускулна група или един крайник на тялото. Подобно състояние е монопарезата, която се характеризира със слабост на мускул, мускулна група или крайник.
Моноплегия на горен крайник представлява парализа на един от горните крайници.
Етиологичните фактори включват:
- церебрална парализа
- травми на гръбначния мозък
- дегенеративни мозъчни заболявания
- тумори на мозъка
- инсулт
- увреждания на нерви
- множествена склероза
Парализата на горен крайник може да бъде вродена или придобита. Засяга както деца, така и възрастни.
Обикновено клиничната картина започва със слабост и загуба на контрол в едната ръка, което в крайна сметка води до парализа. Пациентът не е в състояние да извършва дейности като писане, хващане на предмети, хранене и др. със засегнатата ръка. Установява се скованост в мускулите. Чест симптом е болката. При травми на гръбначния мозък и нервите, които инервират конкретния крайник или мускулна група, парализата възниква остро.
Диагнозата се поставя на базата на данните от анамнезата и неврологичното изследване. Чрез електромиография се измерва електрическата активност в засегнатите мускули. Чрез образните изследвания (рентгенография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс) може да се установи основната причина за състоянието.
Лечението на моноплегия на горен крайник може да включва физикална терапия или операция за решаване на основната причина за състоянието. Когато един крайник или мускулна група са парализирани, физиотерапията може да помогне на пациента за справяне с парализата и придобиване на адаптивни умения. Използват се помощни средства, за да се осигури независимост и увереност на пациента в неговото ежедневие. Хората с парализа на горен крайник обикновено са способни да водят самостоятелен живот.
Коментари към Моноплегия на горен крайник МКБ G83.2