Миастенни синдроми при ендокринни болести МКБ G73.0
Миастенните синдроми са група състояния, характеризиращи се с абнормна мускулна слабост и уморяемост, която се усилва при физическо натоварване. Нарушено е нервно-мускулното предаване, в резултат на намаление на ацетилхолиновите рецептори в мускулите.
Миастенни синдроми при ендокринни болести се срещат при:
- диабетна амиотрофия
- тиреотоксикоза (хипертиреоидизъм)
Диабетната амиотрофия е инвалидизиращо заболяване, което се отличава от другите форми на диабетна невропатия. Тя се характеризира със слабост на бедрените мускули, едностранно или двустранно и болка. Сензорното увреждане е минимално. Най-често, началото е в средна възраст или по-късно, въпреки че може да започне и по-рано.
Подробна информация за захарен диабет можете да прочетете тук:
Миастенния синдром често се асоциира със захарен диабет. Протичането е тежко. Може да се стигне до т.нар. миастенни кризи, които се характеризират с остро развитие на генерализирана мускулна слабост, тежки булбарни нарушения и остра дихателна недостатъчност.
Тиреотоксикозата е заболяване, което се характеризира с повишено производство и отделяне на щитовидни хормони. Повишеното ниво на хормоните може да доведе до клинични прояви, вариращи от лека токсичност до тежка заболеваемост и смъртност на засегнатите пациенти.
Подробна информация за тиреотоксикоза можете да прочетете тук:
Тиреоидните хормони повлияват контрактилните процеси в мускулите, като при хипертиреоидизъм се ускорява контрактилния процес с последваща умора и слабост. Това е свързано с количеството на миозин-АТФазата, която е увеличена при хипертиреоидизъм. Релаксацията зависи от обратното поемане на калция в ендоплазматичния ретикулум, което е ускорено при хипертиреоидизъм.
Миастения гравис се наблюдава по-често при пациенти с хипертиреоидизъм, в сравнение с общата популация (5% от случаите). Всъщност се касае за съчетание на две автоимунни заболявания. Хипертиреоидизмът влошава протичането на миастенията.
Лечението на миастенни синдроми при ендокринни болести е свързано главно с контрол на съответното ендокринно заболяване. Целта на лечението на миастенните синдроми е подобряване на симптомите с използване на антихолинестеразни средства и повлияване на автоимунния процес с имуносупресия.
Коментари към Миастенни синдроми при ендокринни болести МКБ G73.0