Възпалителна миопатия, некласифицирана другаде МКБ G72.4
В рубриката възпалителна миопатия, некласифицирана другаде е разгледана т.нар. оклузионен миозит на тялото.
Това е възпалително мускулно заболяване, характеризиращо се с бавно прогресираща слабост и загуба на сила в проксималните и дистални мускулни групи. Най-често са засегнати мускулите на ръцете и краката.
Съществуват две форми на заболяването:
- спорадичен оклузионен миозит
- наследствен оклузионен миозит
За разлика от други форми на миозит, оклузионният миозит на тялото е приблизително два пъти по-чест при мъжете, отколкото при жените.
Причините за заболяването не са напълно ясни. Предполага се, че се касае за автоимунен процес, при който имунната система на организма реагира по някаква причина срещу собствените си мускули. В резултат на това възниква мускулна дегенерация. Предполага се о ролята на някои вируси, лекарства или ваксини.
Генетичните форми на този вид миопатия могат да бъдат автозомно-доминантни или автозомно-рецесивни.
Симптомите обикновено започват след 50-годишна възраст. Пациентите обикновено имат затруднено преглъщане (дисфагия), слабост в китките или пръстите и атрофия на предмишниците и бедрата. Мускулната слабост често прогресира бавно в продължение на месеци или години.
Диагнозата се поставя въз основа на подробна анамнеза и физикално изследване. Приложение имат също кръвните тестове. Серумната креатинкиназа е най-малко 10 пъти над нормата. Мускулната биопсия показва инфилтрация с възпалителни клетки, вакуолна дегенерация, абнормни протеини. Електромиографията в съответствие с характеристиките на възпалителната миопатия също имат голяма диагностична стойност.
Лечението на възпалителна миопатия, некласифицирана другаде започва с противовъзпалителни средства, цитостатици и кортикостероиди. Някои от пациентите, обаче не отговарят добре на това лечение. Физиотерапията подобрява значително качеството на живот.
Коментари към Възпалителна миопатия, некласифицирана другаде МКБ G72.4