Притискане на нервни коренчета и плексуси при болести на междупрешленните дискове (М50-М51ї) МКБ G55.1
Болестите на междупрешленните дискове настъпват при вродена или придобита непълноценност на междупрешленните дискове и физическо претоварване на гръбначния стълб.
Подробна информация за увреждания на междупрешленните дискове в шийния отдел можете да прочетете тук:
Подробна информация за увреждания на междупрешленните дискове в други отдели можете да прочетете тук:
При притискане на нервни коренчета и плексуси при болести на междупрешленните дискове се наблюдава се пряко механично притискане и дразнене най-често на задното нервно коренче, в резултат на което възниква коренчева болка. Механичното притискане се осъществява от пулпозното ядро, излизащо от дегенеративно изменения междупрешленен диск. Най-често се засягат междупрешленните дискове между пети лумбален и първи кръстцов прешлен и между четвърти лумбален и пети лумбален прешлен, тъй като те са най-силно натоварени.
Клиничната картина се представя с остра, режеща болка в кръста, която възниква при повдигане на тежки предмети, остро извиване на гръбнака или падане върху седалището. Болката се разпространява надолу по задно-страничната повърхност на крака и достига или до палеца или до малкия пръст. На 3-4 см странично от мястото на хернията натискът с пръст провокира силна болка, разпространяваща се надолу по дерматома, инервиран от това коренче. Установява се силно ограничена подвижност на кръста. При изследване на сетивността се установява намалена сетивност по хода на дерматома на засегнатото коренче. При засягане на петото поясно коренче, участъкът с намалена сетивност се разпространява до палеца на крака. При тежко засягане на първото кръстцово коренче ахилесовият рефлекс отслабва или напълно изчезва. Мускулатурата на подбедрицата се отпуска, поради намаления тонус и постепенно атрофира. При по-тежко увреждане, при което се въвлича и предното коренче се появява парализа. При медианната дискова херния оплакванията са двустранни и обхващат няколко коренчета. Чест симптом е свръхчуствителността или загубата на сетивността в полово-аналната област и наличието на тазово-резервоарни разтройства.
Диагнозата се поставя след подробна анамнеза и изследване на неврологичния статус. Приложение намират и образните изследвания, като най-показателен е ядрено-магнитният резонанс (ЯМР).
Лечението се осъществява с аналгетици и нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). Болните трябва да лежат на твърдо легло. Уместно е и прилагането на физиотерапевтични процедури. При продължителен болков синдром и поява на парализи, хернията трябва да се отстрани хирургично.
На пациенти с притискане на нервни коренчета и плексуси при болести на междупрешленните дискове се препоръчва да спят на твърдо легло, да не вдигат тежести, да не стоят продължително време седнали, да внимават, когато извиват и навеждат тялото си.
Коментари към Притискане на нервни коренчета и плексуси при болести на междупрешленните дискове (М50-М51ї) МКБ G55.1