Невралгия след herpes zoster МКБ G53.0
Първичната инфекция с варицела зостер вирус протича с картината на варицела, а вторичната инфекция с клиника на херпес зостер. Острата инфекция протича с характерен сегментно разположен везикулозен (мехурчест) обрив върху еритемна (зачервена) основа по кожата или лигавиците по хода на нерв със съответната неврологична симптоматика.
Най-често боледуват хората на възраст 60-70 години, макар че се наблюдава и в другите възрастови периоди. У малките деца и кърмачетата се среща изключително рядко.
Невралгия след herpes zoster се причинява от Варицела-зостер вирус. Той спада към групата на Herpesviridae и специално на подгрупата на алфа - Herpesviridae. Вирусът е много разпространен в целия свят. Морфологично е сходен с херпес симплекс вируса, но се различава по големината на елементарните вирусни частици и по-избирателната способност да се развива само в клетъчни култури от човешките тъкани. Показва подчертан дермотропизъм (афинитет към кожата) и невротропизъм (афинитет към нервите).
Подробна информация за херпес зостер с други усложнения на нервната система можете да прочетете тук:
Най-честата локализация на невралгията след herpes zoster са междуребрените (интеркостални) нерви и клоновете на троичния нерв. Засяга се също n. brachialis, n. ischiadicus, n. femoralis, горночелюстния клон и на долночелюстния клон на троичния нерв и др. Установяват се силни болки по протежение на засегнатите нерви. По-особена локализация представлява zoster oticus (синдромът на Ramsay-Hunt) - вирусна инфекция, която засяга външното и вътрешното ухо. Състоянието представлява възпаление на ganglion geniculi. Характеризира се с кожен мехурчест обрив, който обхваща външният слухов канал и ушната мида. Може да настъпи също парализа на лицето.
В зависимост от локализацията на инфекциозния процес настъпват различни усложнения. При zoster trigeminus (невралгия на троичния нерв) настъпват усложнения от страна на очните тъкани - възпаление на конюнктивата, засягане на роговицата с развитие на ерозии и язви, иридоциклит (възпаление на ириса и цилиарното тяло) и панофталмия (засягат се структурите на цялото око). При zoster oticus се наблюдават болки в ушите, загуба на слуха и световъртеж. При увреждания по съседство на n. facialis (лицевият нерв) се развиват парези или парализи, както и смущения във вкусовите усещания. Възможни са усложнения и в други моторни нерви с развитие на парализи. Най-тежкото усложнение е зостерния енцефалит (възпаление на главния мозък).
Диагнозата се поставя хистологично - вътрекожни многокамерни мехурчета, вследствие на балонна и ретикулна дегенерация на спинозните клетки.
Лечението на невралгия след herpes zoster се извършва с имуностимуланти (Изопренозин), антивирусни средства (Ацикловир - за локално и общо приложение), витамини от група В, аналгетици (при наличие на много силна непоносима болка), локално багрило (Пиоктанин - с антисептични свойства). Може да се приложи и физиотерапия.
Коментари към Невралгия след herpes zoster МКБ G53.0