Увреждане на троичния нерв, неуточнено МКБ G50.9
Троичният е нерв е смесен нерв, който се състои от три клона: очен, горночелюстен и долночелюстен, които осигуряват инервацията на лицето, лигавицата на устната и носната кухина и лицевата мускулатура.
Ядрото на троичния нерв се простира в целия мозък, поради което нервът е податлив на множество патологични процеси, включително демиелинизация, исхемия, кръвоизлив, инфекциозно и неинфекциозно възпаление, тумори, което води до появата на симптоми от страна на троичния нерв.
Компресията на сетивен нервен клон извън мозъчния ствол води до невралгия. Симптомите зависят от мястото на лезията. Като цяло увреждане на троичния нерв, неуточнено е свързано с хемианестезия на лицето (загуба на сетивност в едната половина на лицето), с невъзможност за отваряне на устата откъм парализираната страна, както и загуба на роговичния рефлекс.
Причините, които могат да увредят троичния нерв са разнообразни. Понякога кръвоносен съд извън мозъка може да притисне нерва. При млади пациенти множествената склероза също може да засегне нерва. Редица възпалителни състояния могат да увредят троичния нерв или мозъчния ствол, откъдето той произхожда.
Диагнозата на уврежданията на троичния нерв се поставя чрез ядрено-магнитен резонанс.
Съществуват няколко възможности за лечение на увреждане на троичния нерв, неуточнено. Първоначално се започва с медикаментозно лечение. При много пациенти, обаче само то не е достатъчно. При неповлияване от медикаментозното лечение се преминава към оперативно лечение.
Коментари към Увреждане на троичния нерв, неуточнено МКБ G50.9