Синдром на средната мозъчна артерия (I66.0ї) МКБ G46.0
Синдром на средната мозъчна артерия е състояние, при което снабдяването с кръв от средната церебрална артерия е ограничено. Това води до намалена функция на съответната част от мозъка.
Две трети от съдовите инциденти са в средната мозъчна артерия, тъй като тя отговаря за кръвоснабдяването на по-голяма част от главния мозък. A. cerebri media (средната мозъчна артерия) кръвоснабдява кората и бялото мозъчно вещество на страничните и долните части на челния лоб, на париеталния дял, горните части на слепоочния дял, путамен, част от главата и тялото на nucleus caudatus (опашатото ядро), външния globus palidus, задната част на вътрешната капсула и corona radiata.
Исхемични инсулти в басейните на средните мозъчни артерии са предимно емболични, а 2 - 5% от запушванията са тромботични. Оклузията (запушванията) на средната мозъчна артерия води до контралатерална (на срещуположната страна) парализа на крайниците по централен път, съчетана с централна лезия на лицевия и подезичния черепно-мозъчен нерв, хемианестезия (контралатерална липса на сетивност), хомонимна хемианопсия (отпадане на половината зрително поле от същата страна), отклонение на главата и погледа към огнището. При засягане на доминантната (обикновено лява) хемисфера се стига до афазии (нарушения в говора и разбирането на речта), а при засягане на недоминантната хемисфера болният не може да разпознае частите на своето тяло (аутотопогнозия) и не осъзнава, че е болен.
Подробна информация за оклузия и стеноза на средна церебрална артерия можете да прочетете тук:
Оклузия и стеноза на средна церебрална артерия
При засягане на горната част на съдовия басейн се наблюдават сетивни разстройства, двигателен дефицит на лицето и ръката и в по-слаба степен засягане на долния крайник, а също и отклонение на главата и очите към огнището на поражението. Не се повлиява съзнанието. По-слабите степени на сетивна увреда се демонстрират като астереогнозия (болния не разпознава предметите със затворени очи), аграфия (пациента не може да пише), увреда на усета за разпознаване на отделни личности (деперсонализация) и няма представа за обстановката около себе си (дереализация). При засягане на доминантната хемисфера може да се развие първоначално глобална (сензорна и моторна афазия - нарушения в говора и разбирането на речта).
Засягането на долната част на басейна на средната мозъчна артерия се среща по-рядко. Наблюдава се горна квандрантопсия (отпадане на 1/4 от зрителното поле) или хомонимна хемианопсия (отпадане на 1/2 от зрителното поле от същата страна). При засягане на доминантната хемисфера се наблюдава моторна афазия (невъзможност за говор, но разбира какво му се говори). При засягане на недоминантната хемисфера има аморфогнозия (не може да разпознае формата на предмета). При засягане на слепоочния лоб, болния не разбира речта (сензорна афазия).
Важно значение за поставянето на диагнозата има анамнезата, лабораторните изследвания (кръвна картина, урея, липидните показатели, кръвната захар и др). Важна е консултацията с очен лекар за изследване на очните дъна. Освен това трябва да се направи скенер, доплерова сонография, мозъчна ангиография (инвазивно изследване, при което се контрастират мозъчните съдове). По преценка на невролога може да се направи и ЯМР (ядрено-магнитен резонанс - безвреден съвременно диагностичен метод). По преценка се прави ЕКГ и ехокардиография.
Лечението на синдром на средната мозъчна артерия е по преценка на невролога, като важно място заема рехабилитацията и физиотерапията.
Коментари към Синдром на средната мозъчна артерия (I66.0ї) МКБ G46.0