Хорея, предизвикана от лекарствени средства МКБ G25.4
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Хореята е клиничен симптом, проява на редица придобити и наследствени заболявания, може да се развие и като следствие на различни токсични реакции. Хорея, предизвикана от лекарствени средства, е отделно обособена форма на заболяването, която се наблюдава при лечение на някои подлежащи заболявания с лекарства от определени фармакологични групи, главно тези, които въздействат по различни механизми на централната нервна система.
Причини и особености
Хиперкинезията, проявяваща се с неволеви мускулни съкращения, предизвикана от нежелан страничен ефект на медикаментозна терапия, се означава като хорея, предизвикана от лекарствени средства.
Сред едни от характерните особености на болестния процес се включват:
- причини: етиологията е свързана с прекратяване на приема на допаминови агонисти, страничен ефект от орални контрацептиви, антиконвулсивни препарати, използвани за лечение на епилепсия, като фенитоин, карбамазепин, валпроева киселина, габапентин, някои стимуланти на централната нервна система, включително забранени субстанции, каквито са амфетамини, кокаин, метилфенидат, допаминови блокери, антихистамини. Риск съществува и при лечение на различни състояния с бензодиазепини (диазепам, лоразепам), прием на естрогени, литий (най-често използван за лечение на биполярно афективно разстройство), някои мускулни релаксанти (например баклофен) и много други
- патогенетични особености: патогенезата на състоянието се състои в инхибиране на палидума и прекомерна активност на допаминергичните рецептори, в резултат на което възниква хиперреактивност на мускулите
- рискови фактори: рисковите фактори за възникване на лекарствено индуцираната хорея включват напреднала възраст на пациента, доза на медикамента (използването на по-висока доза крие по-висок риск), силата и продължителността на експозицията, особеностите на лекарственото средство (препарати с по-голяма липофилност и голямо разпределение в организма крият по-висок риск)
Симптоми
Клиничното протичане при медикаментозно-индуцираната хорея показва известна вариабилност при отделните пациенти, като е възможно леко, умерено или тежко протичане с ангажиране на една или повече мускулни групи.
При някои пациенти промените са едва забележими, докато при други водят до значително влошаване на комфорта и качеството на живот.
Клиниката на хорея, предизвикана от лекарствени средства, протича с хореични хиперкинезии, които представляват нецеленасочени, неритмични, безразборни, бързи движения, обхващащи различни мускули и проявяващи се като гримасничене, често мигане, свиване на устните, затруднен говор. Болният повдига рамена, отмята глава, замахва с ръка, походката става „танцуваща”.
Атетозата се представя с бавни неволеви тонични движения на крайниците и пръстите. Когато хореята е едностранна, проксимална и с голяма амплитуда, се нарича хемибализъм и прилича на замятане с ръка. Симптомите се задълбочават при емоции и стрес и изчезват по време на сън. Възможно е влошаване на симптоматиката при силни емоции (независимо дали положителни или отрицателни), подлежащи заболявания и инфекции, излагане на някои физически въздействия и редица други фактори.
Възможно е задълбочаване на промените с времето, възникване и на други странични ефекти в хода на лечението със съответните медикаменти, което допълнително да затрудни терапията и да изложи на риск пациентите от развитие на перманентни увреждания.
Диагноза
Поставянето на диагнозата при хорея, предизвикана от лекарствени средства, изисква комплексен и целенасочен подход с цел изолиране на други възможни причини, лежащи в основата на проявите. За целта се прилагат различни диагностични методи, като например:
- разпит и преглед: важно значение имат наличните подлежащи заболявания (особено с неврологичен и психологичен характер), приеманите за тяхното лечение медикаменти, давността на оплакванията в комбинация с обстоен преглед, оценка на общото състояние и неврологичния статус
- лабораторни изследвания: назначаването на пълни кръвни изследвания (особено с проследяване нивата на някои електролити) и уринен анализ се извършва главно с цел подпомагане на диференциалната диагноза и изключване на някои други възможни подлежащи причини за възникване на хорея
- образни изследвания: с важно значение е извършването на компютърна томография и/или ядрено-магнитен резонанс, електроенцефалография, електромиография, като целта е потвърждаване на уврежданията и изключване на подлежащ органичен проблем
Диференциална диагноза се прави главно с болестта на Хънтингтън, както и някои други невродегенеративни заболявания, протичащи с хореичен синдром, някои психични заболявания и други.
Лечение
Лечението на хорея, предизвикана от лекарствени средства, се състои в спиране или намаляване приема на рисковия медикамент и приложението на симптоматични средства.
Промени в приема на въпросния медикамент следва да се извършват много внимателно с оглед рисковете от екзацербация или остро влошаване на подлежащото заболяване, което се лекува с това лекарствено средство.
Обикновено в рамките на няколко седмици след преустановяване на употребата на индуциращия симптомите препарат се наблюдава отслабване на симптоматиката, отшумяване на промените и подобряване на пациентите.
Симптоматично могат да се прилагат различни средства, съобразно естеството на тежестта и уврежданията при конкретния пациент.
Рядко се налага друго, допълнително лечение, но се препоръчва проследяване за период от поне една година.
Прогнозата се определя строго индивидуално, като при персистиране на проявите след преустановяване употребата на рисковия препарат следва да се търсят различни подходи за справяне със състоянието. Следва да се отчита рискът от продължително персистиране на проявите.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
НЕВРОБЕКС таблетки * 30 ТЕВА
МУРИАТИКУМ АЦИДУМ 9 СН
ЦИНКУМ МЕТАЛИКУМ 9 СН
ЦИНКУМ МЕТАЛИКУМ 15 СН
Библиография
https://pmj.bmj.com/content/80/947/527
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21496594/
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4471-6455-5_15
https://casereports.bmj.com/content/2015/bcr-2014-208872
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1059131101905552https://academic.oup.com/book/38960/chapter-abstract/338191840?redirectedFrom=fulltext&login=false
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9098656/
https://www.researchgate.net/publication/287308245_Drug-Induced_Chorea
Коментари към Хорея, предизвикана от лекарствени средства МКБ G25.4