Стриатонигрална дегенерация МКБ G23.2
Стриатонигрална дегенерация е спорадично, прогресиращо невродегенеративно заболяване, спадащо към групата на т.нар. Паркинсон плюс синдром - заболявания с клиника, сходна с болестта на Паркинсон.
Основни характеристики на болестта са паркинсоновият синдром, стриатонигралната дегенерация и вегетативната дисфункция.
Етиологията е неизяснена.
Патоанатомично се установяват цитоплазмени включвания от алфа-синуклеинови фибрили в олигоглиалните клетки, загуба на неврони. Субстанция нигра показва загуба на пигментни клетки, путаменът и опашатото тяло са атрофични.
Епидемиологията показва, че болестта засяга предимно мъже, а началото на симптомите е към 60 годишна възраст.
Клиниката на стриатонигрална дегенерация включва паркинсонизъм, дисавтономия, нарушения на съня.
Паркинсонизмът се изразява в брадикинезия (забавени движения), треморът не е много характерен, но се среща, постурална нестабилност, мускулна ригидност, липсващ отговор на лечение с леводопа.
Нарушенията на автономната функция се демонстрират с еректилна дисфункция при мъжете, инконтиненция на пикочния мехур, ортостатична хипотония (понижение на систолното налягане с повече от 30 mm Hg или диастолично налягане с повече от 15 mm Hg при изправяне), синкоп, вследствие церебрална хипоперфузия.
Нарушенията на съня се изразяват в сънна апнея, синдром на неспокойните крака, безсъние и/или прекомерна сънливост през деня.
Допълнителни симптоми на болестта са атаксия, церебеларна дизартрия, афективни разстройства - депресия, емоционална лабилност, когнитивни нарушения, дисфагия и/или дисфония, движения на очите, подобни на нистагъм, очна дисметрия, хиперрефлексия, феномен на Рейно.
Диференциална диагноза се прави с болест на Паркинсон, оливоцеребеларна атрофия, паранеолпастична церебеларна дегенерация, прогресивна супрануклеарна парализа и други.
Диагнозата се прави след преглед от невролог и добре снета анамнеза. Електромиографията показва денервация на външните сфинктери (уретрален или анален). Компютърната томография показва атрофия на малкия мозък или мозъчния ствол. Чрез ядрено-магнитен резонанс се установява атрофия на путамена, стесняване или хипоинтензивност на парс компакта на субстанция нигра. Позитронно-емисионната томография (PET) показват намаляване на денситета на постсинаптичните D2-рецептори и нарушено усвояване на флуоро-L-допа. Необходимо е и изследване на фазите на съня.
Лечението включва приложението на допаминови агонисти, терапия на хипотонията, физиотерапия.
Прогнозата на стриатонигрална дегенерация не е добра, симптомите имат относително бърза прогресия, средната продължителност на живота след поставяне на диагнозата е 10 години.
Симптоми и признаци при Стриатонигрална дегенерация МКБ G23.2
- Ментална ретардация
- Гърчове
- Симптоми при движение
- Дисфагия
- Миоклонус
- Нарушение в движението на очите
Коментари към Стриатонигрална дегенерация МКБ G23.2