Недоимък на селен в храната МКБ E59
Недоимък на селен в храната е рядко срещано заболяване, което обаче може да доведе до съществени проблеми за човешкия организъм. Днес вече е установена важната роля на микродозите селен за здравето на човека.
Недоимък на селен в храната предизвиква сериозни поражения върху организма. Например, недостигът на селен води до бърза загуба на имунитет. Той е особено важен за състоянието на сърцето.
Едно сърдечно заболяване носи названието болест на Keshan „Кешан синдром" по името на китайска провинция с бедни на селен почви, където то е било масово разпространено. Селеновият дефицит се изразява в развитието на кардиомиопатии, които са причина за миокардна смъртност при хората.
Селенът препятства и слепването на тромбоцитите в кръвния поток и предпазва от образуването на тромби в местата с увреждания на съдовете на сърцето и мозъка. Също така той неутрализира действието на много канцерогени и осигурява защита от развитието на тумори. Неговите всекидневни приеми снижават риска от рак на гърдата, дробовете, простатата, дебелото черво и яйчниците.
Селенът е и един от най-силните антиоксиданти, неутрализиращ агресивното окислително действие на свободните радикали, влияещи разрушително върху клетките и организма. Затова той забележимо забавя процесите на стареене на организма и тъканите и удължава младостта.В периода на менопаузата селенът облекчава топлите вълни и физиологическия дискомфорт. Особено необходим е на мъжете, тъй като се концентрира в големи количества в половите им жлези и семенната течност.
Едновременните приеми на селен и витамин Е взаимно усилват своето действие като протектори на сърцето, тъканите, в синтеза на антитела. Селенът е особено необходим на занимаващите се със спорт и е задължителен за професионално спортуващите.
Стресовите физически натоварвания предизвикват натрупване на свободни радикали. Затова употребата на селен като антиоксидант след тренировка или вечер преди лягане е особено полезна. И така, селенът има важна роля за растежа и развитието на организма, за имунитета, за поддържане на сърцето и черния дроб здрави, за еластичността на тъканите, за забавяне на процесите на стареене, за предпазване от развитие на тумори и за цялостното добро състояние на организма. Неговият дефицит се изразява най-вече в болестите на черния дроб и сърдечносъдовата система, в развитието на артрити.
Клинично недоимъкът на селен в храната се изразява и в мускулна дегенерация. Розови петна по дланите са сигурен признак за начален недостиг на селен. Недоимъкът на този елемент се отразява особено силно върху състоянието на мозъка, сърцето, черния дроб и бъбреците, предизвиквайки постепенно склероза и некроза на техните тъкани.
За диагнозата основно значение има клиничната картина, лабораторните изследвания, ЕКГ и др.
Диференциална диагноза недоимъкът на селен в храната се прави с всички други заболявания, които протичат с подобна клинична симптоматика.
Лечението се осъществява с прием на селенови препарати.
Дневната нужда от селен е 4 мкг. Под тази доза се развива селенов дефицит, а над тази доза селенова интоксикация, която се характеризира с главозамайване, косопад, увреждане на ноктите, прилошаване, поражения на черния дроб, стомашно-чревния тракт, анемия.
Профилактичните приеми на селенови препарати предпазват от сърдечносъдови заболявания, стенокардия и сърдечни пристъпи.
Симптоми и признаци при Недоимък на селен в храната МКБ E59
- Симптоми от гастроинтестиналния тракт
- Неврологични симптоми
- Симптоми на кожата
- Симптоми, свързани с промени на косата
- Симптоми, свързани с промяна на ноктите
- Симптоми, свързани с костите
Коментари към Недоимък на селен в храната МКБ E59