Недоимък на витамин E МКБ E56.0
Витамин Е е мастноразтворим витамин. Той играе ролята на антиоксидант, който се открива в ядките, слънчогледовите семена, зърнените храни, пшеничния зародиш, спанака.
Недоимък на витамин Е настъпва при лица с абеталипопротеинемия и нарушена мастна резорбция като се атакува централната нервна система и се достига до атаксия и периферна невропатия.
Витамин Е участва в предпазването от атеросклероза чрез инхибиране на окислението на липопротеините с ниска плътност - LDL.
Причините за недоимък на витамин Е са много. Резорбцията на витамин Е зависи от нормалната функция на панкреаса, жлъчния сок и образуването на мицели.
Различни състояния като кистична фиброза, абеталипопротеинемия, хронично холестатично хепатобилиарно заболяване, изолиран дефицит на витамин Е , могат да бъдат причини за възникване на недоимъчното състояние.
Патогенезата е много специфична. На ниво клетъчна мембрана, витамин Е предотвратява окислението на наситените мастни киселини. Окислените LDL частици по - лесно се поемат от макрофагите, което води до формирането на натоварени с холестерол клетки в мастната плака при ранна атеросклироза - витамин Е задържа атеросклерозата и възникването на коронарно заболяване в последствие като предотвратява окислителните промени в LDL - холестерола.
Витамин Е също така повишава лимфоцитната пролиферация, намалява образуването на PG E2 и понижава нивата на серумните мастни пероксидази. Потиска тромбоцитната адхезия и агрегация ин витро.
Клинично нарушенията, свързани с недоимък на витамин Е прогресират от хипорефлексия, атаксия, страбизъм до ограничение на зрителното поле и мускулна слабост. При пациенти с продължителен и тежък дефицит може да се развие слепота, сърдечни аритмии и деменция.
Ранните симптоми включват хипорефлексия, намалена проприоцепция, мускулна слабост, никталопия. При продължителен дефицит, неврологичната симптоматика се задълбочава до атаксия, дифузна мускулна слабост, нистагъм. Късните изяви на витамин Е дефицитът включват арефлексия, загуба на проприоцепция, дисфагия, дизартрия, сърдечни аритмии, офталмоплегия, слепота. Може да се появи деменция.
Недоимък на витамин Е е обратимо състояние в началните стадии. При напредване на процеса, отговорът на пациента към приложеното лечение е по - слаб.
Диагнозата се поставя чрез определяне нивото на алфа - токоферола в серума.
Лечението се изразява в орално или парентерално прилагане на витамин Е добавки. Интрамускулно приложение е необходимо когато дефицитът на витамин Е се дължи на ниска концентрация на жлъчни соли в лумена на тънкото черво.
Коментари към Недоимък на витамин E МКБ E56.0