Ендокринно разстройство, неуточнено МКБ E34.9
Към ендокринно разтройство, неуточнено принадлежат заболявания като карциноидния синдром, наличие на ектопичната хормонална секреция, нанизъм, некласифициран другаде, конституциално висок ръст, синдром на андрогенна резистентност, други уточнени ендокринни разстройства.
Към ендокринно разтройство, неуточнено принадлежи карциноидния синдром.
По своята същност той представлява състояние, което се характеризира със съвкупност от симптоми при пациенти с метастази, дължащи се на карциноидни тумори.
Клинично карциноидния синдром се характеризира с диария, зачервяване на лицето и шията, стеноза на трикуспидална клапа, астма, задух, сърцебиене, умора, хипотония, астения, замайване.
Могат да се наблюдават също миопатия, артрити, артралгии.
Диагнозата се поставя на базата на проведените хормоналните изследвания, измерването на 5-хидроксииндолоцетна киселина в 24 часова урина, сцинтиграфията, КТ, ЯМР, ултрасонография.
Диференциална диагноза с анафилаксия, ангиоедем, колон иритабиле и др.
Към ендокринно разтройство, неуточнено принадлежи ектопичната хормонална секреция.
Ектопичната хормонална секреция най-често се наблюдава при злокачествени заболявания.
От злокачествените заболявания най-често продуцираните хормони са ACTH при дребноклетъчен белодробен рак, калцитриол най-често при лимфоми, еритропоетин от церебрална хемангиобластома, миоми на матката, феохромцитома, както и от яйчникови или чернодробни злокачествени заболявания.
За диагнозата ектопична хормонална секреция значение имат клиничната картина, хормоналните и образните изследвания (Ro, KAT, ЯМР).
Към ендокринно разтройство, неуточнено принадлежи синдром на андрогенна резистентност.
Синдромът на андрогенна резистентност е състояние, към което спадат мъжки псевдохермафродизъм с андрогенна резистентност, разтройство на периферния хормонален рецептор, синдром на Рейфенщаин (Reifenstein) и тестикуларната феминизация.
Наблюдавани са два основни типа синдром на андрогенна резистентност - пълен и частичен . И при двата типа индивидите имат кариотип 46 XY, но индивидите с пълен синдром на андрогенна резистентност имат женски външни полови органи.
Засегнатите индивиди и при двата типа имат нормални тестиси с нормална продукция на тестостерон и превръщане в дихидротестостерон, което разграничава състоянието от дефицита на 5 - алфа редуктаза.
При новородените с пълен тип е наличието на едностранна или двустранна маса в ингвиналните канали, която по време на операция се определя като тестиси. Тези пациенти нямат пубисно и аксиларно окосмяване, и акне, гърдите са нормално развити поради конверсията на тестостерона в естрадиол.
При новородените с частичен тип има различни гениталии. Подрастващите могат да имат пубисно окосмяване, макар и по - оскъдно от нормалното, и прогресивно увеличение на клитора.
Към ендокринно разтройство, неуточнено принадлежат дисфункцията на пинеалната жлеза.
Разтройства във функцията на пинеалната жлеза са свързани с разстройство в образуването на мелатонин. Функционалните нарушения на жлезата могат да бъдат дефицит в продукцията на мелатонин или повишено образуване на същия.
Симптомите при дефицит на мелатонин се изразяват в безсъние, повишена тревожност, имуносупресия, понижена телесна температура и увеличено съотношение естрогени/прогестерон.
Повишената продукция на мелатонин се характеризира с хипотония, нарушена функция на надбъбречната и щитовидна жлеза и намалено съотношение естрогени/прогестерон. Характерен симптом при този тип нарушение е сезонното афективно разстройство.
Коментари към Ендокринно разстройство, неуточнено МКБ E34.9