Други тестикуларни дисфункции МКБ E29.8
Към други тестикуларни дисфункции принадлежат синдром на андрогенна резистентност, азооспермия и олигоспермия.
Синдром на андрогенна резистентност е състояние, което се характеризира с частична или пълна нечувствителност на клетката, за андрогени. Липсата на реакция на клетката и наличието на андрогенни хормони може да предизвика маскулинизация на мъжките гениталии, както и развитието на мъжки вторични полови белези по време на пубертета, но не значително намаляване генитално или сексуално развитие.
Синдром на андрогенна резистентност се диференцира според степента на гениталната маскулинизация: пълен андроген нечувствителност синдром, лека форма на андроген нечувствителност синдром и частична форма на андроген резистентен синдром.
Синдром на андрогенна резистентност е разделена на три класа на базата на фенотипа синдром на пълна андрогенна нечувствителност синдром, частична форма на андрогенна нечувствителност и лека форма на андрогенна нечувствителност. Съществуват шест степени на скалата, класове от 1 до 6, които се различават по степента на гениталната маскулинизация.
При степен 1 външните гениталии е напълно маскулинизирани. При 6-та степен външните гениталии е напълно феминизирани. При степените от 2 до 5 се наблюдават четири степени на намаляваща маскулинизация на гениталиите.
Към други тестикуларни дисфункции принадлежи азооспермията.
Азооспермията представлява състояние, което се характеризира с пълна липса на сперматозоиди в спермата.
Състоянието може да се дължи на различни причини като запушени или вродена липса на семепроводи. Запушването най-често се дължи на възпалителни заболявания, които са засегнали тестиса, много често протичащи без клинична симптоматика.
Друга причина, която може да доведе до възникването на това състояние са различни нарушения, характеризиращи се с нарушение на производството на сперматозоиди в тестиса. Нарушеното производство на сперматозоиди може да се дължи на медикаментозни средства, облъчвания, хормонално индуцирано, малки тестиси, болестни процеси засягащи тестисите.
За диагнозата на заболяването и уточняването на причината за възникването му основно значение имат спермограмата, ехографски преглед, изследването на различни хормони.
Към други тестикуларни дисфункции принадлежи олигоспермията.
Олигоспермията представлява състояние, при което в семенната течност, която се изхвърля при еякулация, има по-малко сперматозоиди от нормалното. Количество на сперматозоиди в спермата ще е по-малко от нормалното, ако броят им е под 20 милиона сперматозоида в милилитър семенна течност.
Намаленият брой сперматозоиди намалява шансовете на сперматозоидите да достигнат до яйцеклетката.
Клинично олигоспермията може да бъде асимптомна. Основен признак на ниския брой на сперматозоиди се изразява в безплодие. В някои случаи олигоспермията може да се дължи на хормонален дисбаланс или на състояние, което не позволява изхвърлянето на спермата.
Симптомите, които могат да се наблюдават са безплодие, нарушения в сексуалната функция (като понижено сексуално желание или еректилна дисфункция), болка или подутина в областта на тестисите, понижено окосмяване на лицето и тялото или други признаци за намалени хормонални нива.
Коментари към Други тестикуларни дисфункции МКБ E29.8