Болест на кръвта и кръвотворните органи, неуточнена МКБ D75.9
Хемопоетичната система е специализирана, есенциална и жизненоважна интегрална система, която обединява кръвотворни и некръвотворни органи. Тя осъществява сложни функционални взаимоотношения с всеки орган и тъкан в човешкия организъм. Нейната биологично заложена уникалност и универсалност определят разнообразието на патологичните процеси, които засягат кръвотворната система.
Болести на кръвта и кръвотворните органи включват състояния, засягащи кръвни клетки (еритроцити, левкоцити, тромбоцити), както и органите, в които се формират тези клетки (костния мозък, лимфните възли, далака).
Етиологията на тези заболявания е разнообразна, включително генетични заболявания, излагане на токсини и лекарства, инфекции или хранителен дефицит.
Основните групи първични и вторични болести, които спадат към болест на кръвта и кръвотворните органи, неуточнена, включва:
- Болести на еритропоезата с основна група анемии.
- Болести на левкопоезата.
- Болести на лимфопоезата.
- Болести на мегакариопоезата.
- Вторични хаматологични синдроми.
Други състояния, които спадат към рубриката, са:
- Цитопения – спад в нивото на един или повече от кръвните клетки в организма. В зависимост от това в кой от кръвните редове присъства понижението, различаваме 4 вида цитопения – анемия, левкопения, тромбоцитопения и панцитопения. В зависимост от това кой от видовете цитопения присъства, се наблюдават различни симптоми – при анемия присъстват умора, обща слабост, нарушения в концентрацията, световъртеж и т.н., при левкопения – персистиращи инфекции, треска, при тромбоцитопения – риск от лесно кървене и появата на хематоми, окултно кървене. Установяването на цитопения се случва на базата на пълна кръвна картина.
Диагностицирането на болест на кръвта и кръвотворните органи, неуточнена включва редица диагностични методи:
- Периферна кръвна картина(ПКК) и диференциална кръвна картина. Изследва се броя на еритроцити, тромбоцити, левкоцити, концентрацията на хемоглобин(Hb), хематокрит (Hct), MCV, MCH, MCHC.
- Диференциалната кръвна картина(ДКК) определя процентното отношение на отделните типове левкоцити спрямо общия им брой.
- Брой на ретикулоцитите - установява се броя на новообразуваните (млади) червените кръвни клетки - ретикулоцити в определен обем кръв. Ретикулоцити, обикновено, съставляват около 1% от общия брой на еритроцитите. Когато тялото се нуждае от повече еритроцити, наблюдавано при анемия, костния мозък обикновено реагира, като произвежда повече ретикулоцити. По този начин, броят на ретикулоцитите е мярка за потенциала на костния мозък да формира нови еритроцити.
- Специализирани кръвни изследвания за уточняване на болестните промени и потвърждаване на диагноза. Изследва се активността на левкоцитите спрямо инфекциозни причинители, оценява се функционалното състояние на тромбоцитите, провеждат се специални имунологични и ензимни тестове. Повечето от тези тестове се правят с проби от кръв, но някои изискват материал от костен мозък.
- Изследване на коагулацията - фактори на кръвосъсирването, протромбиновото време (PT) и активирано парциално тромбопластиново време(aPTT).
- Изследване на протеини и други вещества: някои кръвни клетки произвеждат протеини, които могат да бъдат открити в кръвта и урината. Откриват се специфични антитела насочени срещу формените елементи на кръвта.
- Еритропоетин - протеин, който се синтезира и секретира от бъбреците, стимулира производството на еритроцитите в костния мозък. Нивата на желязо и някои витамини, необходими за образуването на здрави кръвни клетки, също могат да бъдат изследвани.
- Изследване на костен мозък, за да се определи състоянието на хемопоетичните прогениторни клетъчни редици. Костен мозък се изследва чрез два основни метода: костномозъчен аспират и биопсия на костния мозък. И двата вида, обикновено, се взимат от илиачната кост, в редки случай костномозъчен аспират се взима от гръдната кост. Понякога при много малки деца, проба от костен мозък са получава от костите на подбедрицата(тибия).
- Провеждат се инструментални изследвания, използва се образна диагностика за уточняване на болестните изменения - ехография, компютърна томография, рентгенография и други методи на изследване.
Изображение: freepik.com
Коментари към Болест на кръвта и кръвотворните органи, неуточнена МКБ D75.9