Меланоцитен невус МКБ D22
Меланоцитния неврус е ограничена кожна малформация от ембрионален произход и е резултат от наследствени и вродени дефекти в развитието на различни структурни елементи на кожата.
Те се класифицират в две основни групи:
- меланоцитни невуси (образувани от невусни клетки, които имат еднакъв хистогенетичен произход с меланоцитите);
- органоидни невуси (произхождат от епидермиса, космени фоликули, мастни и потни жлези, кръвоностни и лимфни съдове и др.);
МЕЛАНОЦИТНИ НЕВУСИ, БЕНКА, NEVUS PIGMENTOSUS, NAEVUS MELANOCYTICUS
Меланоцитният невус е кръгли, плоски или леко надигнати над повърхността на кожата пигментни образувания със светло до тъмнокафяво-черен цвят с различен диаметър, обикновено от 1 до 10 мм.
Tова е най-разпространеният невус и се наблюдава у всички лица. В по-голямо количество се среща у индивиди със светла кожа, руси или рижи и сини или зелени очи. Голяма част от тях са фамилна особеност. Слънчевите облъчвания благоприятстват тяхната поява.
Меланоцитният невус са с размери обикновено от 1 до 10мм, но могат да бъдат наблюдавани и невуси с размери от порядъка на 10-20см., а дори понякога могат да обхванат и по-големи площи от лицето, тялото, крайниците, които са обикновено интензивно пигментирани и силно окосмени. Невусите са кръгловати, плоски или леко надигнати пигментни образувания.
Лечението е оперативно премахване.
ДИСПЛАСТИЧЕН НЕВУС, NEVUS DISPLASTICUS
Това е особен клиничен вариант, който обикновено е с диаметър около 5 мм, асиметричен, с недобре ограничен ръб и неравномерна пигментация. При него рискът за развитие на малигнен меланом е много голям, ето защо тук е желателно вземане на материал за биопсия и хистологично изследване.
КЕРАТИНОЦИДНИ НЕВУСИ, NEVUS VERRUCOSUS, NEVUS HYPERKERATOTICUS
Най-често се разполагат по тялото и крайниците. Често са линеарно разположени, като повърхността им е хиперкератозна и верукозна, с жълто-кафеникав или кафяво-синкав цвят. Лезии по лицето могат да обхванат и устната лигавица.
Лечението е криотерапия с течен азот или оперативно.
СЪДОВИ НЕВУСИ, NAEVI ANGIOMATOSI
Това са нач-често срещаните невуси в детската възраст. Представят се като плоски или надигнати туморни образувания, в резултат на новообразувани или разширени кръвоностни съдове. Локализират се главно по кожата, по-рядко по лигавиците, но понякога могат да засегнат вътрешните органи и нервната система. Обикновено представляват тежък козметичен дефект.
Клинични форми на съдовите невуси:
- Naevus araneus - звездовидно разширени капиляри, локализирани най-често по лицето.
- Naevus flammeus - представя се като червени до червено-виолетови петна, с най-честа локализация по лицето. Цветът им се усилва под влияние на физични и психични фактори.
- Haemangioma - най-честото туморовидно образувание в детската възраст. Обикновено са единични разположени предимно по лицето (устни, нос, уши и врат). Биват повърхностни и дълбоки. Размерът им е няколко сантиметра в диаметър, но могат да достигнат и големи размери. В еволюцията хемангиомите претърпяват спонтанно обратно развитие.
Да се търси консултация и разрешаване на проблема от специалист - при бързо нарастване, при големи деформации и наличие на болка се прилагат кортикостероиди през първите месеци от раждането. Други терапевтични възможности са:
- криотерапия;
- лазер терапия;
- контактна ренгенова терапия;
Видове Меланоцитен невус МКБ D22
Симптоми и признаци при Меланоцитен невус МКБ D22
- Хидроцефалия
- Парализа на черепномозъчен нерв
- Тъмна кожа
- Потъмняване на кожата
- Тъмно син невус
- Кръгъл невус
Коментари към Меланоцитен невус МКБ D22