Дихателна система, с неуточнена локализация МКБ D14.4
Доброкачествени тумори на гръдната стена
Туморите на гръдната стена са редки. Приблизително 50 % са малигнени, а около половината от тях са първични. Оперативното лечение има водеща роля в лечението им, като в последните години мултимодалната терапия се налага при по-голяма част от тях.
Хондром
Най-честият доброкачествен тумор. Локализира се напред, близо до ребрено-хондралното съчленение. Може да достигне големи размери и понякога е болезнен.
Фиброзна дисплазия
Представлява неболезнена формация в задните части на ребрата. Среща се при млади хора и рентгенологично се демонстрира със експанзивно засенчване в реброто с изтънен кортекс и без калцификация. Диагнозата се поставя чрез биопсия.
Остеохондром
Рядък тумор при млади хора, произлизащ от метафизите и нарастващ към съседната става, покрит с хрущялна шапка. Солитарните лезии са доброкачествени, а мултипленните са потенциално злокачествени. Необходима е широка резекция на тумора.
Еозинофилен гранулом
Не е истински костен тумор и произлиза от лимфноретикуларата тъкан. Бенигнена формация е и се доказва с ексцизионна биопсия.
Дезмоиден тумор
Хистологично напомня нискостепенен фибросарком и обикновено е добре капсулиран. Нараства бавно и предизвиква оплакване от тъпа болка. Необходима е широка резекция на тумора, понякога с реконструкция на гръдната стена. Постоперативната лъчетерапия намалява опасността от локален рецидив. Десетгодишната следоперативна преживяемост надхвърля 90 %.
Диагноза: Морфологичната верификация е задължителна. Ексцизионната биопсия се приема за златен стандарт, но с развитие на хистопатологията стана възможна точната диагноза и от по-малки тъканни проби. Трансторакалната пункционна биопсия има предимства пред тънкоиглената биопсия, но може да не е диагностична при попадане в туморна некроза. Рентгеновото изследване има за цел да опередели мястото на произлизане на тумора. Конвенционалната рентгенография има ограничена роля. Компютърно томографското скениране е задължителен метод. Ядреномагнитният резонанс се прилага по-рядко. Понякога се налага извършването на радиоизотопно скениране на костите и ангиография.
Лечение: По-голяма част от туморите са показани за оперативно лечение. Понякога се налагат реконструктивни намеси за корекция на получения дефект в гръдната стена.
Коментари към Дихателна система, с неуточнена локализация МКБ D14.4