Карцином in situ на кожата на клепача, включително ръбовете му МКБ D04.1
Злокачествените образувания на кожата на клепачите са често срещани, като съставляват около 10% от всички ракови заболявания на кожата, които се развиват в този регион. Голяма част от тях възникват в резултат на директното слънчево увреждане или от доброкачествени лезии (изменения), свързани със слънчево въздействие.
Базалноклетъчният карцином (ВСС) и предшестващия го базалноклетъчен карцином in situ са най-често срещаните злокачествени тумори на клепача, като съставляват около 85% от всички злокачествени заболявания в тази област (14.35 случая на 100 000 лица годишно), следвани от плоскоклетъчния карцином (1.37 случая на 100 000 лица годишно), карцином на мастните жлези и злокачествен меланом (0,08 случая на 100 000 лица годишно).
Базалноклетъчен карцином in situ
Базалноклетъчният карцином ин ситу засяга долния клепач при 55% от пациентите, медиалния ръб при 30%, горния клепач е засегнат при около 10% случаите, докато латералния (външен) ръб е увреден при около 5 % от случаите. Когато ВСС включва ръбовете на клепача, наблюдава се загуба на миглите.
Базалноклетъчният карцином in situ (означаван още и като повърхностен базалноклетъчен карцином) на кожата произхожда от базалния слой (Stratum basale) на епидермиса и засяга околните тъкани, като се развива по откритите части на кожата, които са изложени на слънчева светлина, което означава, че соларното увреждане е важно в патогенезата.
Епидемиология
Повърхностният ВСС обикновено се развива при по-възрастни мъже и жени (над 50-годишна възраст), като засяга предимно хората с:
- руса или червена коса;
- светла кожа;
- сини или зелени очи;
Заболяването може да възникне и при по-млади пациенти.
Рискови фактори
Рисковите фактори за развитие на карцином in situ на кожата на клепача, включително ръбовете му, освен експозицията на слънчеви (ултравиолетови) лъчи, включват още и:
- по-бледа кожа;
- слънчево изгаряне по време на детството;
- експозицията на арсен;
- имуносупресивни състояния (например СПИН);
- анамнеза за базалноклетъчен карцином в миналото;
- фамилна анамнеза за рак на кожата;
Клинична картина
Повърхностният базалноклетъчен карцином обикновено се представя като ярко розова, лъскава и добре очертана еритематозна (с червен цвят) лезия. Разтягането на засегнатия участък подчертава лъскавата повърхност и може да разкрие перловидни ръбове, разпределени из цялата лезия. Тези лезии понякога сърбят.
Голяма част от повърхностните ВСС увеличават размерите с течение на времето.
Плоскоклетъчен карцином in situ
Плоскоклетъчният карцином in situ кожата на клепача, включително ръбовете му, означаван още и като плоскоклетъчна интраепителна неоплазия и болест на Боуен, засяга предимно по-възрастни индивиди със светла кожа, които са с анамнеза за хронично излагане на слънце (ултравиолетови лъчи). По-голямата част от пациентите са 60-годишни или по-възрастни.
Плоскоклетъчният карцином in situ съставлява 2% до 9% от злокачествените заболявания на клепача и се развива най-често на долния клепач, като може да се засегне и ръба на клепача. Той най-често се появява като безболезнена, надигната нодуларна (възловидна) или подобна на плака лезия с коричка, телеангиектатични (разширени малки кръвоносни) съдове и подвити ръбове, като също така е налице излющване и напукване на кожата.
Патоанатомично е налице подчертана плоскоклетъчна дисплазия без инвазия извън базалната мембрана.
Може да е необходимо оцветяване за липиди или имунохистохимично оцветяване, за да се направи разлика между плоскоклетъчен карцином in situ и интраепително разпространение на карцином на мастните жлези.
Карцином in situ на кожата на клепача, включително ръбовете му се развива най-често при имунокомпрометирани пациенти, а лечението е предимно хирургично.
Подробна информация за етиологията, развитието, симптомите и начините на лечение при базалноклетъчните карциноми in situ и плоскоклетъчните карциноми in situ на кожата ще намерите при:
Коментари към Карцином in situ на кожата на клепача, включително ръбовете му МКБ D04.1