Пролимфоцитна левкемия МКБ C91.3
Към групата на лимфоидните левкемии се отнася и така наречената пролимфоцитна левкемия.
Представлява злокачествен лимфопролиферативен процес, засягащ кръвта, костния мозък и слезката. Обикновено се засягат В лимфоцитите, като е характерно наличието на пролимфоцити със среден размер, които изглеждат като кръгли лимфоидни клетки с видими нуклеоли
В-пролимфоцитите трябва да надвишават 55 % от лимфоидните клетки в кръвта, наблюдава се и изразена спленомегалия.
Етиологията на това заболяване не е изяснена, но като рискови се приемат следните фактори:
- възраст: по-често се наблюдава след 60 години
- пол: мъжки пол
- подходящ терен: наличие на подлежаща хронична лимфоцитна левкемия
Клиничната картина при отделните пациенти е различна, но при повечето се наблюдава изразена спленомегалия. Не се наблюдават специфични симптоми и признаци, рядко са налице увеличени лимфни възли.
Симптоматиката се дължи на засягането на костния мозък и нарушената хемопоеза и може да включва анемия, лесна уморяемост, слабост, задух, замаяност, сърцебиене, чести, тежко протичащи инфекции, повишена телесна температура, изпотяване, кървене от носа и венците, лесно кървене и образуване на синини и други.
Диагнозата при пациенти с пролимфоцитна левкемия е предимно лабораторна. Анамнезата и физикалният преглед на болния рядко са насочващи към конкретно заболяване.
При повечето пациенти се наблюдават значително повишени на брой бели кръвни клетки. За поставяне на диагнозата е необходимо пролимфоцитите да съставляват повече от половината от лимфоцитите в кръвта, в противен случай се касае за състояние, наречено смесена левкемия.
Необходимо е проследяване на показателите, отразяващи чернодробната и бъбречната функция, коагулационния статус.
За потвърждаване на диагнозата и определяне на типа на левкемията е необходимо извършване на биопсия от костен мозък.
След известен период от започване на лечението е необходимо лабораторните изследвания да бъдат повторени, за да се проследи терапевтичният отговор.
При някои пациенти не е необходимо провеждане на лечение, веднага след поставяне на диагнозата. Те биват редовно проследяване и активно мониторирани.
Терапия се налага при данни за прогресия на състоянието или на тежко изявена симптоматика. Лечението е комплексно и включва следните методи:
- комбинирана химиотерапия
- биологична терапия, обикновено с моноклонални антитела
- лъчетерапия, за локално облекчаване на симптоматиката
- трансплантация на стволови клетки
- симптоматични средства
Прогнозата при пролимфоцитна левкемия в отделните случаи варира, като най-важно значение имат степента на развитие на процеса, възрастта и общото състояние на болния и отговорът към приложената терапия.
Симптоми и признаци при Пролимфоцитна левкемия МКБ C91.3
- Загуба на тегло
- Чувство на изтощение
- Увеличен далак
- Увеличени лимфни възли
- Подути лимфни възли
- Високо ниво на пролимфоцити в кръвта
Коментари към Пролимфоцитна левкемия МКБ C91.3