Голяма кривина на стомаха, неуточнена част МКБ C16.6
Ракът на стомаха е един от най-честите тумори (на трето място у мъжете след този на белите дробове и рака на дебелото черво) с голяма медицинско и социално-икономическо значение. Мъжете боледуват два пъти по-често, обикновено се среща след 50-60-та година от живота (над 80% от болните са над 50). В 10% от случаите се засягат хора на възраст между 30-40 години. От туморите на стомаха над 90% са злокачествени, а приблизително 98% са карциноми (останалите 2% са малигнени лимфоми и саркоми).
Етиологията на злокачествено новообразувание на голяма кривина на стомаха, неуточнена част не е напълно изяснена. Предполага се участието на множество фактори, действащи продължително - най-голямо значение се отдава на храненето и преканцерозите на стомаха. Изтъква се ролята на: пържените, силно солените, пушените храни; диета бедна на зеленчуци и плодове; храни богати на подправки и холестерол; консерви, алкохолни напитки, тютюнопушене; храни, съдържащи нитрати; оцветители и консерванти в хранителните продукти. Специфични канцерогени са нитрозаминът, бензпирен, афлатоксин. От заболяванията на стомаха преканцерози са: аденоматозните полипи; пернициозна (злокачествена) анемия; хроничен атрофичен гастрит; интестинална (чревна) метаплазия; болестта на болест на Menetrier. Хипо- и ахлорхидрията имат съществена роля в канцерогенезата, тъй като създават условия за развитие на грам-негативна флора, редуцираща нитратите от храната до нитрозамини. Инфектираните с H. pylori носят 6 пъти по-голям риск за развитие на стомашен рак.
Ракът на стомаха се локализира по голямата кривина в 3,5% от случаите. В етиопотогенетичен план и в зависимост от растежа на стомашния рак се различават две основни форми: интестинална (чревна) и дифузна форма. Появата на дифузната форма се определя основно от генетични (наследствени) фактори, среща се предимно в страни с ниска заболеваемост и има инфилтративен растеж. Особена форма на дифузния тип рак е linitis plastica.
Чревната форма е разпространена в по-голям процент в страни с висока заболеваемост (Япония, Китай, Колумбия), има екзофитен растеж, добре е ограничен и е със сравнително добра прогноза (ако се открие рано).
Възможни са следните макроскопски форми на рак на голяма кривина на стомаха, неуточнена част: инфилтративна (скирозна), екзофитна (полипоидна), улцерозна (паничковидна) и смесени форми.
Въз основа на хистологични характеристики карциномите на стомаха се разделят на следните хистоморфологични форми:
- аденокарцином - честота над 70%;
- недиференциран карцином - честота над 21%;
- некласифицируеми форми (приблизително 8%);
- аденосквамозен карцином - под 1%.
Аденокарциномите биват папиларни, тубуларни (най-честа форма), муцинозни и тип "пясъчен часовник". Характерно за почти всички карциноми е слузообразуването, като по този белег са разделят на: силно, средно, слабо или без слузообразуване. Анапластичните (недиференцирани) форми образуват слуз и интрацелуларно. По зрелост на клетките аденокарциномите се степенуват на слаба, средна и висока степен на диференциация.
Клиничната картина на рак на голяма кривина на стомаха, неуточнена част зависи от стадия на туморно развитие. В началните етапи на туморен растеж симптомите са дискретно изразени, главно стомашен дискомфорт, изразяващ се в неспецифични оплаквания като усет за тежест, разпъване или пълнота в горна част на корема, оригване, гадене, горчив вкус в устата, неясна болка в епигастриума. Безапетитие във фаза на ранен рак може да липсва, но често се установява промяна в апетита - бързо засищане по време на хранене, липса на удоволствие от любими храни или напитки. Карциномът на голяма кривина на стомаха дълго протича, без да причинява сериозни оплаквания и едва при прорастване в съседни структури възниква по-изразена симптоматика.
Симптомите на стомашен дискомфорт се засилват, появява се постоянна болка, възникват симптоми от общ характер - слабост, отпадналост, лесна уморяемост, понижена работоспособност, немотивирано намаляване на телесната маса за кратък период от време, психични нарушения - депресивно прояви, апатия, безсъние, раздразнителност. Хематемезата (повръщане на кървави материи) и мелена (катранено черни изпражнение) са относително редки симптоми. Бледост на лигавиците и кожата е резултат на анемичен синдром, причинен от окултно (скрито) кръвотечение. В напреднали случаи се установяват симптоми на разпространено в близки и съседни органи заболяване - перитонеален и плеврален излив, жълтеница (множествени метастази в черен дроб), болки в костите или патологични фрактури (костни метастази), белодробна симптоматика (метастази в бели дробове). При физикалния преглед могат да се открие епигастрална маса, бледост, кахексия, увеличени лимфни възли в лява супраклавикуларна област (Вирхова жлеза) или по предна аксиларна линия.
Основни диагностични методи за откриване на злокачествено новообразувание на голяма кривина на стомаха, неуточнена част и определяне на стадия на туморното развитие са:
- лабораторни изследвания - открива се анемия, окултна кръв в изпражненията, повишена активност на алкална фосфатаза, хипоалбуминемия, повишени туморни маркери (CEA, CA 72-4, CA 19-9).
- рентгенография на стомаха;
- фиброгастроскопия с множество биопсии (най-малко 6) или четкова цитология;
- ендоехографско изследване за определяне на степента на туморна инфилтрация;
- хистологично и цитологично изследване на тъканен материал от биопсия или ексфолиативна цитодиагностика;
- компютърна томопграфия и позитронно емисионна томография - определят степента на разпространение на тумора (близки и далечни метастази).
Лечението на карцином на голяма кривина на стомаха, неуточнена част се определя главно от туморния стадий, като в повечето случаи единствения начин за лечение оперативното - субтотална или тотална резекция на стомаха, съчетана с дисекция на перигастрални лимфни възли и отстраняване на засегнатите съседни структури. Радиотерапията и химиотерапията се използват като допълващи методи на лечение. На успех се разчита при ранен рак на стомаха (Tis и T1), при който 5-годишната преживяемост след радикална резекция е 90-100 %.
Коментари към Голяма кривина на стомаха, неуточнена част МКБ C16.6