Антрум на пилора МКБ C16.3
Антрумът на пилора (antrum pyloricum) или пилорна кухина представлява началният отдел на пилорната част на стомаха. Разполага се дистално от тялото на стомаха и проксимално пилорния канал, завършващ с пилорния сфинктер, който разделя стомаха от дванадесетопръстника (дуоденум). По време на храносмилане антрумът може да бъде частично или напълно отделен от останалата част на стомаха в резултат на перисталтична контракция на препилорния сфинктер. Пилорната кухина се отделя от втория отдел на пилорната част на стомаха (пилорна канал) от малка бразда. В антрум на пилора са разположени важни ендокринни клетки - включително гастрин-продуциращите G клетки (стимулират производството на солна киселина) и рН-чувствителни соматостатин-продуциращи D клетки (потискат секрецията на стомашна киселина).
Разпространението и заболеваемостта от злокачествено новообразувание на стомаха варира в широки граници в отделните страни. В България фактическата заболеваемост е малко над 24 случая на 100 хил. души годишно. В Япония, Китай, Исландия, страни от Южна Америка честотата стомашния рак е висока, като в Япония се съобщава заболеваемост от 1 случай на 1000 индивида. Стомашният рак е на трето място у мъжете след този на белия дроб и рака на дебело черво.
С най-голяма роля в етиологията на стомашния рак са особеностите на диетата и наличието на т.нар. преканцерозни състояния. Подобно на останалите ракови заболявания на храносмилателна система, за възникването на рак на стомаха са отговорни множество фактори с канцерогенно действие. Преканцерозните патологични състояния на стомаха са: хроничният атрофичен гастрит (тип А), хроничният антрум-гастрит (тип B) с интестинална метаплазия, аденоматозният тип полипи, болест на Menetrier (хипертрофичен гастрит).
Фактори, повишаващи риска за възникване рак на стомаха са:
- пушени, силно осолени, мариновани храни;
- консервирани храни, алкохолни напитки, оцветители в хранителните продукти;
- храни съдържащи нитрати или замърсени с бактериална флора;
- съхраняване на храни и напитки в пластмасови опаковки;
- инфекция на стомаха с Helicobacter pylori;
- фамилна анамнеза за стомашен рак;
- мъжки пол и възраст над 50 години;
- професионални вредности - експозиция с химикали, които се използват в производството на изделия от олово и каучук.
Макроскопски се различават следните форми на злокачествен тумор на стомаха: улцерозна, екзофитна (полипоидна), скирозна (ендофитна, инфилтративна) и смесени форми.
Аденокарциноми, възникващи от стомашния епител, са най-често срещаната хистологична форма на злокачествено новообразувание на стомаха (90% от случаите). Злокачествените заболявания, произлизащи от съединителната тъкан (саркоми) и от лимфна тъкан (лимфоми) са значително по-редки. Аденокарциномите се локализират в антрум на пилора в приблизително 26% от случаите. В зависимост от хистологичните си характеристики са определени следните форми на аденокарцином - муцинозен, папиларен, тип "пясъчен часовник" и тубуларен (най-честа форма - 55,6%). Други карциноми, които могат да възникват в антрума са: аденокистозен карцином, недиференциран (анапластичен) карцином и карциноми, които не могат да бъдат класифицирани (7,8%).
Клиничното протичане на ранния карцином на антрум на пилора е асимптоматично или с дискретна симптоматика - стомашен дискомфорт (гадене, промяна или загуба на апетит, тежест, усещане за пълнота, непостоянни и неясни болки в горна част на корема). При напредване на заболяването тези симптоми се засилват. Най-често при поставяне на диагноза се установява загуба на тегло и коремна болка. При пациенти с тумори, намиращи се в антрума, се наблюдава симптоми на стомашна обструкция (при екзофитните форми) като повръщане, лош дъх от устата, тежест след нахранване или симптоми на бързо изпразване на стомаха (при ендофитните) с диария. Стомашно-чревното кървене (хематемеза, мелена) е необичайно и се наблюдава само в около 20% от случаите. Ракът на стомаха може да метастазира в регионални лимфни възли, в черен дроб, панкреас (с много силни болки), перитонеум (поява на асцит), бели дробове, кости (болки в костите или възникване на патологични фрактури).
Основни диагностични методи при поставяне на диагнозата на злокачествено новообразувание на антрум на пилора са фиброгастроскопия с целенасочена биопсия, рентгеново изследване с контрастна материя и цитологична диагноза. Анамнезата и обективното състояние имат насочваща роля при поставяне на диагноза. За определяне дълбочина на туморната инфилтрация и ангажирането на перигастралните лимфни възли се провежда ендо-ехографско изследване. Допълнителни изследвания са компютърната и позитронно-емисионна томография за определяне на стадия на туморния растеж.
Рентгеновата диагностика на стомаха, използваща техниките дозирана компресия, изследване на лигавичния релеф и двойния контраст по Fisher, се базира на морфологични и функционални промени. Морфологичните промени са дефект в изпълването, ракова ниша, пилорна стеноза, промени в лигавичния релеф ("злокачествен релеф") и формата на стомаха. При наличие на скирозен рак в антрума се формира "канал на Неменов", пилорът зее и евакуацията на стомаха е ускорена. Функционалните симптоми са липсата на перисталтика в злокачествена инфилтрация, пилорна инсуфициенция, каскаден стомах остатъчна течност в стомаха.
С ексфолиативна цитодиагностика са получават положителни данни в 80-98%, като с този метод могат да се открият и случаи на ранен рак на стомаха. От туморните маркери с най-висока специфичност е CA-72-4.
Лечението на стомашен рак в областта на антрум на пилора е хирургично - субтотална гастректомия с дисекция на перигастрални лимфни възли (I и II стадий). В определени случаи оперативното лечение се комбинира с интраоперативна лъчетерапия, допълнена от химиотерапевтично лечение (III стадий). Иноперабилите случаи (IV стадий) се третират с палиативни мерки: отстраняване на стенози чрез лазерно лечение, палиативна гастректомия или гастроентеростомия.
Коментари към Антрум на пилора МКБ C16.3