Дъно на стомаха МКБ C16.1
Дъното на стомаха (fundus ventriculi) е лявата, най горна част на стомаха. За граница между фундуса и тялото на стомаха се приема равнина, която преминава хоризонтално през кардиа на стомаха. Тъй като дъното на стомаха има форма на свод, в него се натрупват стомашни газове, които са резултат на химично смилане на хранителни продукти. В него също така се складира не смляна храна в продължение на повече от 1 час.
Заболеваемостта от рак на стомаха в световен мащаб показва големи различия. С най-голяма заболеваемост са страни като Япония, Китай и Коста Рика. В Европа и САЩ заболяването се среща по-рядко, като в България се съобщават епидемиологични данни, посочващи заболеваемост от 25 случая на 100 хил. население годишно.
Етиологията на злокачествени тумори на стомаха и в частност на дъно на стомаха не е напълно изяснена. Предполага се участието на голямо брой фактори - екзогенни и ендогенни (генетични). Следните фактори се свързват с повишен риск за възникване на рак на стомаха:
- пол - мъжете заболяват два пъти по-често, отколкото жените;
- географски райони - ракът на стомаха е по-чест в Япония, страните от бившия Съветски съюз, както и части от Централна и Южна Америка;
- кръвна група - хората с кръвна група А;
- възраст над 60 години;
- фамилна анамнеза за рак на стомаха;
- начин на живот - тютюнопушене, употреба на алкохол, диета с ниско съдържание на плодове и зеленчуци (бедна на витамини) или консумация на осолени, пушени или консервирани храни, продукти съдържащи нитрати;
- инфекция на стомаха с Helicobacter Pylori (Н. Pylori). H. Pylori представлява е бактериален вид, който инфектира лигавицата на стомаха и причинява хронично възпаление или язви;
- преканцерозни заболявания като хроничен гастрит, злокачествена анемия (пернициозна), аденоматозни полипи на стомаха, интестинална метаплазия и предхождаща хирургична интервенция на стомаха;
- професионални вредности свързани с определени професии и експозиция с канцерогенни вещества при въгледобив, рафиниране никел, каучук, дървообработка и експозицията с азбест.
Макроскопските форми на стомашен рак са: полипоидна (екзофитна), улцерозна (паничковидна), инфилтративна (скирозна), смесени форми.
Хистологично, карциномите на дъно на стомаха се класифицират на:
1. Аденокарцином - установява се в над 70% от случаите. Анекарциномите биват папиларен, тубарен, муцинозен и тип "пясъчен часовник".
2. Адено-сквамозен карцином.
3. Недиференциран (апластичен) карцином - медуларен и скирозен вариант.
4. Некласифицируем стомашен рак.
Почти всички карциноми образуват слуз и се делят на: силно, средно, слабо, без образуване на слуз и с интрацелуларно образуване на слуз.
Клиничното протичане на злокачествено новообразувание на дъно на стомаха няма специфични белези. Поради възможността за растеж в кухината на стомаха, ракът с тази локализация често не дава симптоми, докато не увеличи значително размерите си и даде метастази.
В ранните стадии на рак на стомаха симптоматиката е дискретна и може да включва дискомфорт, тежест и чувство за пълнота в горна част на корема, гадене, загуба на апетит, промяна във вкуса към различни храни ("отвращение към месо"). Тези симптоми са подобни на симптоми, причинени от пептична язва на стомаха и налагат диагностично уточнение.
В напреднал стадий на рак на дъно на стомаха могат да се наблюдават: значителен дискомфорт в горна част на корема; кръв в изпражненията, проява, на която са появява на черни или катранени изпражнения - мелена; болка или подуване на стомаха след хранене, повръщане на храна или кръв (хематемеза); загуба на тегло; слабост или умора, свързана с умерена анемия.
Диагнозата на рак на дъно на стомаха се изгражда на базата на обстоен клиничен преглед, рентгенография, ендоскопия и множествени биопсии или цитологично, чрез изследване на материал, получен с т.нар. четкова биопсия.
Лечението на заболяването е предимно хирургично. При пациентите, които се подлагат на резекция, стремежът е да бъдат отстранени тумора, регионалните лимфни възли и засегнатите съседни органи и тъкани. При отстраняване на лезии в дъно на стомаха се извършва езофагогастректомия или тотална гастректомия. Към оперативното лечение се прилага радиотерапия (интраоперативна) и химиотерапия.
Коментари към Дъно на стомаха МКБ C16.1