Под на устната кухина, неуточнена част МКБ C04.9
Подът на устната кухина представлява полулунно пространство с дължина от 40-50 мм и ширина от 20-25 мм, постлано от лигавица и простиращо се от долната челюст към долната повърхност на език. Назад достига до основата на предна тонзиларна дъга. Мускулите, които образуват дъното му са mm genioglossus, myelohyoid и geniohyoid.
Широк спектър от патологични процеси могат да засегнат пода на устната кухина - лезии от различно естество и злокачествени (малигнени) заболявания. Малигнените тумори на пода на устната кухина съставляват 8-12% от всички ракови заболявания на главата и шията. 85-95% от пациентите са от мъжки пол, средната възраст е 58 години за мъже и 65 за жени.
Злокачествено новообразувание на под на устната кухина, неуточнена част възниква най-често от лигавицата, покриваща вътрешната й повърхност, в резултат на неконтролируем растеж и делене на епителни клетки на лигавицата. Вероятната причина за развитие на злокачествено израждане на епителните клетки е продължителната им експозиция на различни увреждащи фактори на външната средата.
Малигнените новообразувания на устната кухина и в частност на пода й се свързват най-често със следните рискови фактори:
- тютюнопушене или използване на други тютюневи изделия;
- продължителна употреба на алкохол, особено на концентрирани алкохолни напитки;
- комбинирана консумация на алкохол и тютюневи изделия (цигари, пури, тютюн за дъвчене);
- не спазване на добра хигиена на устна кухина;
- хронични инфекции и инфекция с ЧПВ (HPV) - човешки папиломен вирус, ХИВ, СПИН;
- имуносупресия - лечение на автоимунни заболявания, при трансплантация на органи;
- недимъчно хранене с ниско съдържание на витамини (напр. вит. А, вит. В).
Основният хистологичен вариант на злокачествен процес на пода на устната кухина, неуточнена част е сквамозноклетъчния (планоцелуларен) карцином. С названието "карцином" се означава малигнено тумор с епителен произход. Сквамозноклетъчният карцином (Squamous-cell carcinoma - SCC) представлява 90-95% от малигнените тумори на пода на устната кухина. Други много редки видове са аденокарцином, аденоидно-кистичен карцином, меланом и сарком. Макроскопските форми на сквамозния карцином могат да бъдат екзофитна (с растеж към устната кухина), ендофитна (инфилтрира подлежащите тъкани), язвена форма и смесени форми.
Клинично значими симптоми в началото на заболяването не се установяват, а ранната му изява може да наподобява възпаление в областта на пода на устната кухина. Първоначалната проява на злокачествено новообразувание е появата на премалигнени лезии - белезникави (левкокератоза, левкоплакия) или яркочервени (еритроплазия) петна по лигавицата, които в повечето случаи не са болезнени. При нарастване на туморната формация, разязвяването й се появява дискомфорт, болка под подвижната част на езика, трудности при дъвкане или преглъщане, нарушение на речта, увеличено слюноотделяне, кървене от лезията, лош дъх. Ако туморният процес нарасне значително, ангажират околните тъкани и регионалните лимфни възли, се установява туморна формация или увеличени лимфни (лимфаденопатия) възли под долна челюст и горна част на шията.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на под на устната кухина, неуточнена част се поставя след снемане на подробна анамнеза, някои лезии могат лесно да бъдат диагностицирани при обективно изследване на устна кухина. Хистологичното изследване на тумора, след получаване на тъкана проба посредством биопсия, поставя точна диагноза. Образни изследвания като компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, ехография и PET (позитронно-емисионна томография) се използват за надеждна оценка на лезия, ангажираща по-дълбоки структури и локорегионални лимфни възли.
Лечението бива хирургично, лъчева терапия, химиотерапия и комбинация от отделните методи.
Прогнозата зависи от степента и етапа на развитие злокачествения, от неговата големина, наличието на близки и далечни метастази. Ранното поставяне на диагноза и адекватното лечение подобряват прогнозата и увеличават преживяемостта.
Коментари към Под на устната кухина, неуточнена част МКБ C04.9