Странична част на пода на устната кухина МКБ C04.1
Подът на устната кухина е пространството разположено под езика, оградено е от вътрешната повърхност на долната челюст и е постлано от лигавица. Разделя се на две половини от езичния френулум (юздичка). Злокачествено новообразувание на странична част на пода на устната кухина е включено групата на злокачествените неоплазми на устната кухина. Над 90% от малигнените тумори на устната кухина произлизат от епителни клетки на лигавицата. Наричат се сквамозноклетъчни (планоцелуларни, плоскоклетъчни) карциноми.
Главните етиологични фактори, свързани пряко с появата на плоскоклетъчния карцином са тютюнопушенето и алкохолната злоупотреба. Установена е зависимост на риска от развитие на малигнен процес с количествената експозиция на лигавицата на устната кухина. 40 или повече цигари на ден в комбинация с алкохол увеличават значително честотата на рака на устната кухина с 3-5 пъти, сравнено с контролни групи. Лошата устна хигиена и лошото съзъбие може да увеличи риска с 8 пъти. Определени индивиди са по-уязвими спрямо вредното въздействие на различни увреждащи фактори на околната среда, което увеличава риска. Причините за увеличена уязвимост могат да са генетична предразположеност или придобити състояния като имуносупресивни състояния, хронична кандидоза, хроничен сифилис, синдром на Плъмър-Винсън.
Според патоморфологичната си характеристика и степента на диференциация се определят три подтипа сквамозноклетъчен карцином:
1. Високо диференциран сквамозноклетъчен карцином, показващ повече от 75% кератинизация.
2. Умерено диференциран плоскоклетъчен карцином с кератинизация 25-75%.
3. Ниско диференциран плоскоклетъчен клетъчен карцином с по-малко от 25% кератинизация.
По-голямата част от случаите са с умерена диференциация. Не е установена ясна връзка между хистологичната диференциация и клинична прогноза, макар че липсата на диференциация е свързана с по-бърз растеж и разпространение. Морфологична класификация на плоскоклетъчен карцином по степен на диференциация се използва в описанието на хистопатологични образци. Типично за злокачествените новообразувания, възникващи от покривния епител на устната кухина е появата на патологична кератинизация - вроговяване на повърхностния слой, значително задебеляване на stratum spinosum и дълбоки папиларни разраствания към подлежащите слоеве мукоза (лигавица). Разновидности на плоскоклетъчния карцином - верукозен, вретеновиден и лимфаепителиом.
Клиничната картина в началните етапи на развитие на злокачествено новообразувание на странична част на пода на устната кухина е нетипична, а протичането асимптомно. Често започва с появата на бяло или червено оцветяване върху една от двете странични повърхности на пода на устната кухина. Белите лезии се наричат левкоплакия (левкокератоза) и червени лезии се наричат еритроплакия (еритроплазия). Тези лезии са преканцерози - предракови лезии. Червени лезии имат много по-голяма склонност да малигнизират (трансформация в злокачествен тумор).
В ранните стадии на рак, лезията често изглежда като обикновен възпалителен инфилтрат, които може да бъде погрешно диагностициран. Понякога лезиите се трансформират в язви и са болезнени, но често не предизвикват дискомфорт. Други симптоми, които могат да се наблюдават са: кървене, болка при дъвчене, болка в ушите, която не е интензивна, но перситира постоянно и се локализира от съща страна на тумора, затруднено движение на долната челюст, болки или оток в долната челюст, разклатени зъби, туморна формация в областта на шията (симптом за разпространение на тумора в околните тъкани и регионалните лимфни възли). Характерно за малигнените лезии е персистирането им повече от две седмици и липсата на отговор след прилагане на конвенционална терапия.
Диагнозата се поставя след обстоен клиничен преглед, провеждане на хистологични, инструментални и образни изследвания. Биопсията на туморната формация и хистологичното изследване на тъканната проба потвърждават и поставя окончателна диагноза. С образните методи (CAT сканиране, ядрено-магнитен резонанс, PET) се цели определяне на големината на тумора, неговата разпространеност и ангажирането на околни тъкани и лимфни възли.
Лечението на локализирани карциноми на пода на устната кухина, включва хирургична ексцизия, лъчелечение, лазерна ексцизия, химиотерапия, както и комбинация от тези методи. Лечението е индивидуализирано и зависи от: размера и степента на първичната лезия, от разпространението на малигнения процес - наличие на метастази в областта на шията, от възрастта и общо състояние на пациента, опита и уменията на хирурга и радиоонколога.
Коментари към Странична част на пода на устната кухина МКБ C04.1