Предна част на пода на устната кухина МКБ C04.0
Устната кухина има основан роля за вербалното човешко общуване, представлява началния отдел на храносмилателната система и осъществява подготовка, формиране и преглъщане на смляната храна. Лечение на малигнени процеси в тази област, особено на напреднали тумори (радикална хирургия), разрушава целостта на тази област, нарушава качеството на живот на пациентите и представлява предизвикателство пред екипите от специалисти, провеждащи лечение на туморите в устната кухина.
Злокачествено новообразувание на предна част на пода на устната кухина - предна част на премоларно-канинната област са част от малигнените тумори на устната кухина. Ракът на пода на устната кухина представлява 28-35% от всички случаи на рак на устната кухина (cavum oris). В световен мащаб честотата на разпространение варира значително. В САЩ заболяването представлява 5% от всички ракови заболявания, докато в Индия процентното отношение е приблизително 50/100 от всички ракови заболявания. Засяга предимно мъже (мъже/жени - 4:1) в напреднала възраст - над 50 години, но има случаи и в по-ранна възраст.
Основни етиологични фактори - продължителната и многократна експозиция на устната лигавица на тютюнев дим, алкохол и други дразнители е установена като основна причина за възникване на злокачествен процес. Пушенето и консумацията на алкохол имат дозо-зависима връзка с рака на устната кухина и в частност с рака на пода на кухината. Предразполагащи фактори са лошата устна хигиена, генетична предиспозиция, придобити състояния (напр. имуносупресия, сифилис, синдром на Plummer-Vinson, хронична кандидоза).
Основният хистологичен вариант на злокачествено новообразувание на предна част на пода на устната кухина е сквамозноклетъчния (плоскоклетъчен) карцином, възникващ от епителите клетки на лигавицата на устната кухина. Основните клинични форми на сквамозноклетъчния карцином са екзофитна (папиларна и язвена) и ендофитна/инфилтративна.
Плоскоклетъчният карцином се разпространява чрез регионалните лимфните съдове. Основният лимфен дренаж на пода на устната кухина се осъществява през подчелюстните и субменталните лимфни възли (ниво I) и горните предни шийни (jugulodigastric) лимфни възли (ниво II).
Клинично проявен тумор, обикновено, се установява в по-късни етапи от развитието на злокачествения процес. В началото, малигненото образование представлява малка асимптоматична възлеста или улцерозна лезия, която често се пренебрегва. Поради своя характер, т.е. неболезнена лезия, много от пациентите се диагностицират в напреднал стадий, когато лезията става болезнена или причинява функционални нарушения. Наличието на еритроплазия (плоско червено петно или лезия на лигавицата на пода на устната кухина) категорично показва, инвазивен тумор. В по-малко от 50% от случаите, лезията е локализиран само в пода на устната кухина в началото на клиничната изява. В случай че туморът е нараснал значително без поява на симптоми или с относително малко симптоми, или ако пациентът е пренебрегнал началните признаци, при диагностицирането може да се открие туморна маса на шията, говорещо за разпространение на процеса в околните тъкани (туморни метастази).
Диагнозата на злокачествено новообразувание на предна част на пода на устната кухина се основава на: анамнеза за наличие на лезия, която персистира продължителни, фамилна анамнеза за рак на устната кухина на близки родственици, въздействие на вредни фактори (пушене, алкохол, хигиенни навици), оглед на пода и останалите части на устната кухина, иглена аспирационна биопсия на туморната формация с хистологично изследване на тъканата проба, образни методи (рентген, CAT, MRI, PET) за локализиране на тумора и отношението му с околните тъкани.
Лечението на ранните етап от развитието на рака на пода на устната кухина включва оперативно лечение или лъчетерапия. Случаите с напреднал злокачествен процес, обикновено, налагат комбинация от хирургия, лъчева и химиотерапия.
Рак на пода на устната кухина може да има сериозни последствия. Прогнозата се определя от времето на поставяне на диагноза, степента на раковия растеж и наличието на метастази.
Коментари към Предна част на пода на устната кухина МКБ C04.0